Nvidia'nın Piyasa Değeri 23 Milyar Dolardan Fazla Düştü

Nvidia'nın Piyasa Değeri 23 Milyar Dolardan Fazla Düştü

Grafik işlemci denilince akla gelen ilk markalardan olan Nvidia, zor bir dönemden geçiyor. Kaliforniya merkezli şirketin piyasa değeri 23 milyar dolardan fazla düşüş gösterdi. Genel kanı, bu düşüşün kripto para piyasasındaki değer kaybından kaynaklandığı yönünde olsa da, bazı analistler bu fikre katılmıyor.

2017 yılında Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin önemli oranda değerlenmesi, birçok insanı sanal para madenciliği yapmaya itmişti. 

Hal böyle olunca grafik işlemci piyasasının iki dev ismi AMD ve Nvdia yoğun talebe yetişmekte zorlanmıştı. Stoklar hızla tükenirken, ekran kartı üreten şirketler de kasalarına önemli oranda para koymuştu, ancak o zamandan bu yana çok şey değişti. Zira kriptokrasi piyasasının arkasına aldığı rüzgar kesildi ve madenciliğe yönelik talep eskiye nazaran önemli oranda azaldı.

nvidia kripto para madenciliği

Peki sektörün dev isimleri bu durumdan ne kadar etkilendi? 2018’in üçüncü çeyreğine dair bilançosunu açıklayan Nvidia, bir önceki döneme göre gelirlerini artırsa da, piyasa beklentilerinin altında kaldı. Sonuçların ardından şirket hisseleri yüzde 19 civarında düşüş gösterdi. Ayrıca şirketin piyasa değeri de 23 milyar dolardan fazla eridi. 

Analistler, şirketin hisse senedi fiyatındaki ani düşüşün, kripto para piyasasındaki gerilemeden kaynaklandığını iddia etmekte gecikmedi. Susquehanna Financial Group analisti Christopher Rolland ise bu fikre katılmıyor.

Kripto paraları balon olarak nitelendiren Rolland, grafik oluşturma yöntemi olan ışın izleme ve yapay zeka gibi sektörlerin büyümeye devam ettiğini söyledi. Nvidia’nın bu alanlarda önemli bir aşama kaydettiğini belirten Rolland, bu düşüşün geçici olduğunu ifade etti.

Nvidia, bir önceki çeyrek raporunda kripto para madencilerine yapılan GPU satışlarının önemli ölçüde azaldığını vurgulamış, şirketin artık kripto para odaklı girişimlerden herhangi bir katkı beklemediğini belirtmişti.