NVIDIA, Robotları Test Etmek İçin Oyun Tasarladı

NVIDIA, Robotları Test Etmek İçin Oyun Tasarladı

Yapay zekanın yapı taşlarından biri olan gelişmiş sinir ağlarının yararını, geliştiricilerin gözetimi altında olmadan kendi başlarına öğrenme sürecini gerçekleştirmelerinden anlıyoruz. Nasıl ki Google Photos son tatil albümümüzdeki aile üyelerimizi bulup etiketleyebiliyor, aynı durum yapay zeka işlemcisine sahip fiziksel robotlar için de geçerli. Birçok makine öğrenimine sahip süper bilgisayarlara grafik işlemcisi üreten NVIDIA, işte böyle bir robot simülasyonu tasarladı.

Yapay zeka ile çalışan robotlar için sanal bir alan geliştiren mühendisler, robotların davranışları izlemek ve test etmek için harika bir işe imza attı. Geçtiğimiz gün NVIDIA'nın GTC konferasında duyurulan Isaac robot simülatörü, temelinde bir video oyunu olmasıyla ön plana çıkıyor. 

GTC konferansında NVIDIA'nın CEO'su Jensen Huang, Isaac'in bir robot hokey oyuncusu becerilerini test etmeye nasıl yardımcı olabileceğine ilişkin bir örnek sundu. Yazılım yüzlerce sopa kulanan hokey botlarını işleyebiliyor ve hepsi herhangi bir gözetim olmadan hedefe atmaya çalışıyor. Bu noktada elbette mühendisler de dışarıdan simülasyonu izliyor ve daha düşük atış yüzdesi olan robotları eliyor.

NVIDIA, Isaac yazılımının kritik öneme sahip arama kurtarma, evde bakım ve fabrika üretim hatlarında kullanılan robotların yeteneklerini geliştirmesine ve eğitilmesine yardımcı olacağını düşünüyor. 

Son yıllarda bir grafik kartı üreticisinden yapay bir istihbarat merkezine dönüşen NVIDIA, Jetson isimli ayrı bir robot geliştirme platformuna sahip olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 

Yeni NVIDIA Sürücüleri, Hangi Oyunları İlgilendiriyor?

YORUMLAR