NVIDIA Tegra 4 ile HDR Fotoğraflar Standart Olacak

NVIDIA Tegra 4 ile HDR Fotoğraflar Standart Olacak

NVIDIA’nın yeni işlemcisi Tegra 4 CES 2013 Tüketici Elektroniği Fuarı sırasında hem basına hem de kullanıcılara tanıtılmıştı ve NVidia, Tegra 4'ü Resmen Tanıttı haberimizde yeni işlemciye dair en önemli özellikleri sizlere tanıtmıştık. Ardından Tegra 4 ile üretilecek olan Android işletim sistemli el konsolu da NVIDIA tarafından görücüye sunulmuştu ve cihazın detaylarından Yepyeni Bir Taşınabilir Oyun Konsolu: Android Tabanlı NVidia Shield başlıklı yazımızda bahsetmiştik.

Elbette NVIDIA’nın planı Tegra 4’ün sadece konsollarda kullanılması değil aynı zamanda tablet ve akıllı telefonlarda da yaygınlaştırılması planlanıyor. Zira Tegra 3 oldukça kısıtlı sayıda mobil cihazda kullanılmıştı ancak Tegra 4’ün sahip olduğu yeteneklerin onu daha da öne çıkaracağı düşünülüyor.

Bu özelliklerden bir tanesi ise Tegra 4 işlemcili cihazların anlık olarak, normal fotoğrafların çekildiği hızda HDR çekebilmelerinin mümkün hale gelmesi. HDR özelliği şu anda pek çok üst seviye akıllı telefonda standart olarak yer alıyor ancak yüksek ve düşük ışıklandırılmış noktaların birden fazla kare ile çekildikten sonra birleştirilmesine dayalı olan bu sistem standart fotoğraf çekimi hızında tamamlanamıyor.

Tegra 4’ün beraberinde getirdiği yeni işlemci mimarisi sayesinde HDR artık bir fotoğraf standardı haline gelebilir ve böylece NVIDIA, Qualcomm’un büyük oranda hegemonyasını kurduğu mobil pazarda kendine hatırı sayılır bir yer açabilir.

64 GB'lık Surface Pro tablette büyük hayal kırıklığı

YORUMLAR