NVidia, Tegra 4'ü Resmen Tanıttı - CES 2013

NVidia, Tegra 4 yonga setini sürpriz bir şekilde tanıttı. Şirketin CEO’su Jen-Hsun Huang’ın ifadesiyle çok iyi bir şekilde sır gibi saklanan ürün, dünyanın ilk A15 işlemcisine sahip dört çekirdekli yonga seti olma özelliği ile öne çıkıyor. CES 2013'te med

NVidia, Tegra 4'ü Resmen Tanıttı - CES 2013

NVidia, Tegra 4 yonga setini sürpriz bir şekilde tanıttı. Şirketin CEO’su Jen-Hsun Huang’ın ifadesiyle çok iyi bir şekilde sır gibi saklanan ürün, dünyanın ilk A15 işlemcisine sahip dört çekirdekli yonga seti olma özelliği ile öne çıkıyor. CES 2013'te medya mensuplarına açıklanan bilgilere göre NVIDIA mobil dünyadaki liderliği almaya oldukça yakın.

Tegra 4, bünyesinde 72 adet görüntü işlemcisi, 4 adet A15 işlemcisi ve 4G LTE desteği ile geliyor. A15 işlemcileri, ARM tabanlı en üst noktadaki işlemci türü.

Android tablet bilgisayarlar başta olmak üzere özellikle de Android mobil cihazlarında daha çok gördüğümüz NVidia Tegra serisi, Tegra 4 modeli ile söz konusunu yonga setini kullanacak cihazların iPad ve farklı işletim sistemlerini kullanan diğer markalara ait modellerine oranla daha hızlı olacağını söylemek mümkün. Zira yapılan testler, bir önceki üst seviyeye göre yaklaşık iki katlık bir fark olduğunu gösteriyor.

Tegra 4 üzerinde yer lana i500 model numaralı modem, ürünün 4G LTE desteğini sağlayan parçacık. Ancak genel olarak cihazın getirilerine baktığımızda, çok daha kaliteli ve yüksek grafikli oyunların oynanabilmesi, çok daha hızlı işlem yapma kapasitesi sunduğunu belirtebiliriz. Son olarak “4K ultra yüksek çözünürlükteki videolar"ın da Tegra 4 ile oynatılabileceğini ekleyelim.

YORUMLAR