Nvidia Yeni Bilgisayar Teknolojileri ile Geleceğin Arabalarına Hayat Veriyor

Nvidia Yeni Bilgisayar Teknolojileri ile Geleceğin Arabalarına Hayat Veriyor

Teknoloji deyince akla ilk olarak akıllı telefonlar ve tabletler gelse de otomotiv sektörü de bu alanda meydana gelen gelişmelerden payını alıyor. CES etkinliğinde tanıtılan ve sundukları özellikler ile tüm dikkatleri üzerlerine toplayan Drive CX ve Drive PX model isimli bilgisayarlar, gelecekte otomobillerde ne gibi teknolojiler göreceğimiz konusunda ipuçları veriyorlar.

Nvidia imzalı bu iki bilgisayar teknolojisi gelişmiş görsel işleme özellikleriyle öne çıkıyorlar. Otomotiv dünyasını yakından takip edenler günümüz otomobillerinin hemen hemen hepsinde bilgi-eğlence sistemi adı verilen teknolojinin sunulduğuna dikkat etmiştir. Anlaşılan o ki, Nvidia bu alandaki pazar potansiyelini detaylı bir şekilde araştırmış ve otomotiv sektörünü bir adım ileri götüreceğine inandığı teknolojilerle CES etkinliğindeki yerini almış.

Peki bu Drive CX ve Drive PX neler yapabiliyor? Öncelikle Drive CX'i tanıyarak başlayalım. Birden fazla ekrana sahip araçlarda kullanılması planlanan bu bilgisayar teknolojisi tam 16.6 megapiksel çözünürlüğünde görüntü kalitesi yakalayabiliyor. Kıyaslama yapmak gerekirse, bu rakam 15 milyon piksel sunan iMac 5K Retina ekranın sahip olduğundan daha fazla. Maxwell GPU mimarisi üzerine kurulan Drive CX daha çok bilgi-eğlence sistemlerine hayat vermek üzerine yoğunlaşıyor.

Tanıtılan diğer bilgisayar teknolojisi Drive PX'in ise, geleceğin otonom (kendi kendine gidebilen) otomobilleri üzerinde kullanılması planlanıyor. Drive PX'in gelişmiş algoritmik yapısı, kendi kendine gidebilen araçların daha güvenli ve daha verimli olabilmeleri ihtiyaç duydukları her özelliği sunuyor. Nvidia'nın konuya dair yaptığı açıklamada bu teknolojiler sayesinde otomobillerin geleceğinin tamamen değiştirileceği dile getiriliyor. Ar-Ge çalışmalarının henüz devam ettiği bu bilgisayarlar sayesinde dikiz aynamız küçük bir tablete dönüşebilir!

Arabanızda Telefonunuzun Şarjı Mı Bitti? Artık Problem Değil

YORUMLAR