Nvidia'nın PlayStation 4'te Boy Göstermemesinin Nedeni: Para

Nvidia'nın PlayStation 4'te Boy Göstermemesinin Nedeni: Para

Şubat ayının sonlarına doğru tanıtılan PlayStation 4, donanım özellikleri açıklandığında oyun camiasını oldukça şaşırtmıştı. Bunun nedeni ise Sony'nin hem işlemci hem de ekran kartı için AMD'yi tercih etmiş olmasıydı. Cihaz tamamen AMD altyapısı üzerine kurulmuştu ve tanıtımda ne Intel ne de Nvidia herhangi bir ize sahipti. Özellikle PlayStation 3'te kullanılan Nvidia grafik işlemcisinden sonra yeni PlayStation da neden Nvidia grafik işlemcilerin tercih edilmediği soru işaretlerini beraberinde getirmişti.

Nvidia yöneticilerinden Toni Tamasi ise bu soru işaretlerini cevaplamak adına yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi:

"Nvidia, Sony'nin önerdiği fiyatlarda iş yapmak istemediği sonucuna vardı."

Anlaşılan o ki maliyetleri düşük tutma niyetindeki Sony, Nvidia'yla anlaşma sağlayamamış ve bu nedenle de hem işlemciyi hem de ekran kartını üretebilecek AMD ile çalışmayı tercih etmişti. Bu noktada Sony, PlayStation 4 ile ilgili açıklamalarında yeni konsolun maliyetinin yüksek olmayacağını da duyurmuştu. Daha çok kullanıcıya ulaşma açısından mantıklı bir karar olan bu seçim Nvidia ve Intel gibi donanım üreticilerinin önünü kesmiş gibi görünüyor.

Bunun yanında Nvidia Shield gibi projelerini de geliştirmekte olan Nvidia, marka değeri açısından kendi donanımlarının üzerine yoğunlaşmak istemiş de olabilir.

Nvidia, PlayStation 4'te donanım olarak olmasa da yazılım anlamında destek vereceğini de açıklamıştı.

YORUMLAR