NVIDIA'nın Sürücüsüz Otomobili Yola Çıkıyor

NVIDIA'nın Sürücüsüz Otomobili Yola Çıkıyor

NVIDIA'yı biz genellikle ekran kartı üreticisi olarak biliyoruz, ancak piyasada kendi sürücüsüz araç teknolojisini geliştirmeye çalışan o kadar çok şirket var ki, NVIDIA'da bunlardan geri kalmak istememiş. Şirket, sürücüsüz araç teknolojisi üzerinde uzunca bir süredir çalışıyor ve nihayet California'daki kamuya açık bir alanda test sürüşünü gerçekleştirdi.

Amerika'da bulunan DMV kurumunda, teknolojilerini yola çıkarmasına izin verilen birkaç şirket var. Hepsi üzerinde çalıştıkları aracı bitiremediklerinden şimdilik bekliyor. Fakat NVIDIA öyle yapmadı, teknolojisini denemek için yollara koyuldu. Google, Tesla, Ford, Mercedes-Benz, GM ve daha pek çok şirketin aralarında bulunduğu listede kendine yer bulan NVIDIA, alanı olmamasına rağmen büyük bir başarıya imza attı diyebiliriz. 

NVIDIA sürücüsüz aracı için özel işlemciler tasarladı ve bu alandaki teknolojiyi geliştirmek için yatırım yaptı. Şirket ayrıca, bu yılın başlarında otomobillerde yapay zeka kullanmak için Baidu ile anlaşma sağladığını duyurmuştu. 

Açıkçası NVIDIA'nın farklı alanlara yatırım yapması ve geliştirmeye çalışması takdire şayan bir hareket. Bu test sürüşü elbette NVIDIA'nın otomobil yapacağı anlamına gelmiyor, sadece geliştirdiği özel işlemcileri test etmek için de bu sektöre giriş yapmış olabilir.

NVIDIA GeForce Experience 3.0 Yayınlandı

YORUMLAR