Nvidia'ya Göre Sanal Gerçekliğin İş Yapabilmesi İçin 20 Seneye İhtiyacımız Var

Nvidia'ya Göre Sanal Gerçekliğin İş Yapabilmesi İçin 20 Seneye İhtiyacımız Var

Bilgisayar donanımları konusunda sözü geçen bir üretici olan Nvidia kısa bir süre önce yeni ekran kartları olan GTX 1080 ve 1070'i resmi olarak dünyaya tanıtmıştı. Nvidia'nın yaptığı tanıtımda bu yeni ekran kartlarından bahsedilirken sanal gerçeklik alanına da büyük bir vurgu yapılmış, sanal gerçeklik yeni ekran kartlarının pazarlama noktalarından bir tanesi olmuştu. Nvidia'nın böyle bir pazarlama stratejisi izlemesi oldukça doğal bir sonuç; çünkü sanal gerçeklik oyunları içinde bulunduğumuz sene içerisinde büyük bir ilgi görmeye başladı. Facebook'un Oculus Rift'i ve Steam'in HTC Vive'ı için geliştirilen sanal gerçeklik oyunları gün geçtikçe artıyor ve karşımıza ilginç yapımlar çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Computex 2016 etkinliğinde yapılan bir basın toplantısında Nvidia'nın CEO'su Jen-Hsun Huang sanal gerçeklik hakkında dürüst eleştirilerini basın üyeleriyle paylaştı. Bu toplantıda sanal gerçekliğin günümüzde karşılaşmakta olduğu problemleri ve dezavantajları sıralayan Huang şöyle bir liste hazırlayarak bizlerle paylaştı:

- Sanal gerçeklik gözlükleri çok büyük ve kullanmak oldukça zahmetli

- Kabloların ortadan kalkması lazım

- Çözünürlük yeteri kadar iyi değil

- İçine girdiğimiz sanal çevreler yeteri kadar güzel değil

- Ziyaret ettiğimiz sanal dünyalar fizik kurallarıyla uyuşmamakta

Huang'a yöneltilen bir soruda ise Nvidia'nın bu sorunlar karşısında aradığı çözümlerden bahsetmesi istenmiş. Huang soruya verdiği cevapta şirket içerisinde yüzlerce fikir ürettiklerini; fakat birçoğunun çöpe atıldığını ifade etmiş. Yani Nvidia henüz sanal gerçekliğin kaderini ciddi anlamda değiştirecek bir çözüm üretebilmiş değil. Firmanın sanal gerçekliğin daha iyi hale gelebilmesi için 20 seneye ihtiyacımız olduğunu öngörmesinin sebebi de bu olabilir.

Sanal gerçeklik şu an için ekonomik olarak da büyük sorunlara sahip. Sanal gerçeklik sistemlerinin pahalı olmasının yanında sanal gerçeklik oyunlarını çalıştırmak için güçlü bilgisayarlara ihtiyaç duyuyoruz. Bu bilgisayar donanımları da bir hayli yüksek fiyatlara sahipler.

2016'da Sanal Gerçeklik ile Oynayabileceğiniz 12 Enfes Oyun

YORUMLAR