Obama Başkanlık Seçimlerinde Siber Saldırı Yapıldığını Düşünüyor

Obama Başkanlık Seçimlerinde Siber Saldırı Yapıldığını Düşünüyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde Donald Trump’ın zaferiyle sonuçlanan başkanlık seçimlerinin yankıları devam ediyor. Son olarak, başkan Obama seçimleri hedef alan bir siber saldırı olduğu ya da dışarıdan müdahale edildiği iddiaları üzerine bir inceleme yapılması talimatını verdi.

Amerikan İçişleri Bakanlığı Güvenlik Danışmanı Lisa Monaco’nun raporu da bu talimatı doğruladı. Monaco’nun raporuna göre, başkan Obama istihbarat yetkililerinden 2016 başkanlık seçimlerinde neler olduğunu araştırmalarını ve görev süresi sona ermeden araştırma sonucunun rapor edilmesini istedi.

Amerikan başkanlık seçimlerinin akabinde bir grup bilgisayar mühendisinin, bazı kritik eyaletlerdeki oy makinelerinde usulsüzlükler olduğunu iddia etmesi ve bu konuda Clinton adına kampanya yürüten heyeti itiraz etmeye çağırması, spekülasyonları doruğa çıkarmıştı.

Görünüşe göre Obama’nın bu talimatı, seçim sonuçlarını değiştirmekten ziyade seçim süresince neler yaşandığını anlamaya ve gelecekte bu türden siber saldırılara karşı önlem almaya yönelik. Lisa Monaco son olarak nihai raporun senatörler ve Temsilciler Meclisi ile paylaşılacağını da bildirdi.

Siber Güvenlik Ayındayız 2 Dakikada Güvenlik Kontrolünüzü Yapın

Trump ve Clinton Başkanlık Tartışmasını YouTube'da 124 Milyon Kişi İzledi

YORUMLAR