Oculus Rift Sistem Gereksinimleri Düşüyor!

Oculus Rift Sistem Gereksinimleri Düşüyor!

Günümüzde sanal gerçeklik denildiğinde akla gelen ilk teknolojilerden olan Oculus Rift yeni gelişmelerle karşımızda. Connect 3 adlı konferansta Oculus Rift sistem gereksinimleri konusunda iç açıcı açıklamalar yapıldı. Oculus Rift gibi sanal gerçeklik sistemlerinin yaygınlaşmalarının önündeki en büyük engellerden biri de bu cihazları kullanabileceğimiz bilgisayarlarda oldukça güçlü donanımlara sahip olmamız gerekmesiydi. Sayılı kullanıcının sahip olabildiği binlerce liralık bu bilgisayarlarda bile sanal gerçeklik oyunları akıcı bir şekilde çalışmayabiliyordu.

Eğer makul donanım gücüne sahip bir bilgisayar kullanıyorsanız önümüzdeki dönemde Oculus Rift kullanabilmeniz mümkün olacak. Bu gelişmenin sebebi ise Oculus Rift yazılım geliştirme kitine eklenecek "asynchronous timewarp" ya da asenkronize zaman geçişi olarak Türkçeleştirilebilecek yazılımsal özellik.

Asenkronize zaman geçişi temel olarak sanal gerçeklik uygulamalarının 90 FPS kare hızıyla çalışıyormuş gibi görünmesini sağlayacak bir özellik. Normalde sanal gerçeklik oyun ve uygulamalarında bu kare hızını yakalamak için performans canavarı olarak tanımlanabilecek bir bilgisayara ihtiyaç duyuluyor. Standart bilgisayarlarda ise çok daha düşük kare gösterilebiliyor, kaybolan kareler de asenkronize zaman geçişi özelliği sayesinde sanal olarak dolduruluyor.

Güncellenen yeni Oculus Rift sistem gereksinimleri şu şekilde olacak:

- -Intel Core i3 6100 işlemci

- 8 GB RAM

- HDMI çıkışı

- 3 USB çıkışı

- Nvidia GeForce 960 ekran kartı

Oculus firmasının sahibi olan Facebook ve Mark Zuckerberg bu açıklamanın yanında yeni Oculus sanal gerçeklik donanımını da duyurdular. Bu yeni Oculus sanal gerçeklik sistemi orta segment bilgisayarlarda çalışmak üzere geliştiriliyor. Yeni sistem mobil sanal gerçeklik sistemleri ile şu an kullanımda olan Oculus Rift arasında bir kullanım tecrübesi yaşatacak. Prototip aşamasında olan sanal gerçeklik sisteminin Oculus Rift'ten daha ucuz olacağı ve çalışmak için herhangi bir akıllı telefona ihtiyaç duymayacağı paylaşılan bilgiler arasında.

2016'da Sanal Gerçeklik ile Oynayabileceğiniz 12 Enfes Oyun

YORUMLAR