Oculus’tan Ayrılan Mühendis Zihin Okuma Teknolojisi Geliştiriyor

Oculus’tan Ayrılan Mühendis Zihin Okuma Teknolojisi Geliştiriyor

 Dr. Mary Lou Jepsen bir süre önce Oculus’taki gül gibi işinden ayrılarak yani bir teknoloji üzerine eğilmeye karar verdi. Jepsen artık son derece yeni bir teknoloji üzerinde çalışacak, zihin okuyacak.

Geçtiğimiz hafta özel bir kongrede resmi bir açıklama yapan Dr. Mary Lou Jepsen, yeni geliştirilecek olan bir MRI teknolojisi (manyetik rezonans görüntüleme) ile zihin okuyabilmenin de mümkün olabileceğinin sinyallerini verdi. Jepsen, zihin okuma eyleminin insanlar üzerinde denenip denenmeyeceğini net olarak açıklamasa da, çeşitli iletişim engelli hastaların bu yöntemle tedavi edileceği konusunda bazı teorilerden bahsetmekten geri durmadı. MRI teknolojisinin 1995 yılından bu yana etkin bir şekilde kullanıldığını söyleyen Jepsen, nörobilimsel algoritmalar geliştirilerek zihin okumanın geliştirilmiş cihazlarla mümkün olabileceğini savunuyor.

MRI teknolojisi bu noktada oldukça önemli bir yer tutuyor. Jepsen bu cihazlar modifiye edilince  rüyalarımızı bile asla unutmayacağımızı, onları sonradan izleyebileceğimizi savunuyor. Bu noktada hayvanlarla iletişimin de mümkün olabileceğini söyleyen Jepsen, özellikle yunus balıkları gibi zeki hayvanların neler düşündüğünü anlayarak, hayvanlardan azami olarak faydalanabilineceğinin de mümkün olabileceğini ifade ediyor.

YORUMLAR