Öğrenci Bütçesiyle Roket Yaptılar

Öğrenci Bütçesiyle Roket Yaptılar

Konya Selçuk Üniversitesi Uzay Teknolojileri Topluluğu altında bir araya gelen 10 öğrenci, 1000 TL gibi cüzi bir maliyetle üç dakika boyunca havada kalabilen bir roket üretti.

“Selçuk Roket Takımı” üyeleri olarak çalışmalarını yürüten Selçuk Üniversitesi öğrencileri, yaklaşık bir sene kadar önce başlattıkları çalışmayı TUĞRA – 10 ismini verdikleri roketin fırlatma testlerini başarıyla geçmesiyle tamamlamış oldu. Yaklaşık 1000 TL gibi bir bütçeyle üretimi tamamlanan TUĞRA – 10; 170 santimetre uzunluğunda,  8,2 santimetre genişliğinde ve 2,75 kilogram ağırlığında bir roket.

Çelik motor sistemine sahip olan TUĞRA – 10, fırlatıldığında bünyesindeki paraşüt vasıtasıyla yaklaşık üç dakika havada durabiliyor. Kamera ve sensörle donatılan roket, hassas ölçümler ve yüksek çözünürlüklü görüntüler elde edebiliyor.

TUĞRA – 10 adı verilen roketin yapım aşamasını ve roketten beklentilerini dile getiren Selçuk Roket Takımı kurucusu Selçuk Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümü öğrencisi Altan Berdan Minaz, "Öğrenci bütçesi ile yaptık ama bazı firmaların da desteği oldu. Maliyeti 1000 TL civarında. Tasarımı kendimizin ama parça ve aksamın yapılmasında destek aldık. Tek hayalimiz bu projenin savunma sanayisinde kullanılması ve insanlığa fayda sağlamasıdır."dedi.

Roketin savunma sanayi haricinde de kullanım alanları olduğunu belirten Minaz, bir roketin daha yolda olduğunu belirttiği açıklamasında şu sözleri iletti: "Bu roketimiz çıktığı yükseklikte ölçüm yapıyor. Paraşüt sistemiyle de güvenli şekilde aşağı inişini sağlıyoruz. Birçok kez bu roketi kullanma imkanına sahibiz. Ucuz maliyetle çok amaçlı kullanılabilen bir ürün. Roketin maksimum ulaştığı yükseklik bin metredir. Model uydu diyebileceğimiz kısmını geliştirdiğimiz TUĞRA-11 adlı roketi de bir hafta sonra fırlatmayı düşünüyoruz. Bunun irtifa kapasitesi 3 bin metredir. Havada kalma süresi 150 saniyedir. Planlamamıza göre geliştireceğimiz diğer projelerimizde bu seviyeyi 20 bin metreye çıkaracağız."

Türk Öğrencilerin Model Uydusu Amerika Yolunda

Türk Mühendisin Bulduğu Bavul Koruma Teknolojisi Çok Konuşuluyor

YORUMLAR