Öğrencilerden Engelliler İçin Büyük Adım

Öğrencilerden Engelliler İçin Büyük Adım

Karabük'te eğitim hayatlarına devam eden dört öğrenci, hareket kabiliyeti bulunmayan hasta ve engellilerin göz komutlarıyla kullanabileceği, güneş enerjisiyle şarj edilebilme özelliğine sahip bir tekerlekli sandalye geliştirdi.

KBÜ Mühendislik Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Bölümü öğrencileri Halil İbrahim Şahin, Mustafa Küçükakarsu, Kenan Ünal ve Halil Kekeç, sosyal sorumluluk projesi kapsamında engellilerin hayatını kolaylaştıracak bir proje yapma kararı aldılar ve göz komutlarıyla kullanabilen, güneş enerjisiyle şarj olan, çeşitli kalibrasyon, kontrast ve parlaklık ayarları özelliklerine sahip tekerlekli sandalye geliştirdiler.

Özellikle kuadripleji hastaları (kol ve bacakları etkileyen felç durumu) ve diğer engellere sahip kişilerin kullanması için geliştirilen bu sistemle birlikte öğrenciler, göz hareketleri yardımıyla sandalyenin ileri-geri, sağa-sola hareket etmesini sağlamayı da başardılar. Projeyi gerçekleştiren öğrencilerden Halil İbrahim Şahin ise şunları kaydetti:

"Kendi yazdığımız kodlar sayesinde göz bebeğinin konumlarını 'x' ve 'y' koordinatı şeklinde belirleyerek, bunları DC motoru sürmek için kullandık. Kullandığımız göz algoritmalarında kişiden kişiye gözlerin şekilleri, boyutları değişebileceği için çeşitli kalibrasyon ayarları da yer almakta. Kişilerin göz bebeğinin boyutunun büyük veya küçük olmasına göre, aynı zamanda göz bebeğinin ortam ışığından etkilendiğini de göz önünde bulundurarak, kontrast ve parlaklık ayarlarını da cihaza ekledik. Cihazımız daha da geliştirilerek ticari konuma getirilebilir. Sonuç olarak, tekerlekli sandalyelerin, gözü dışında başka bir uzvunu hareket ettiremeyen hastalar için kontrol edilebilir hale getirileceğini gördük." ifadesini kullandı.

Projede yer alan öğrenci Kenan Ünal, bir yıl sonunda güzel bir proje ortaya çıkardıklarını kaydetti: "Akülü tekerlekli sandalyeler joystick kontrollü oluyor, elini dahi hareket ettiremeyecek hastaların bunlara hükmetmesi zor. Bunun için biz de sürücü kısmını kaldırarak, motor sürücülerimizi yerleştirdik. Bilgisayardaki algoritmanın sayesinde gelen veriler, mikro denetleyicilerimizle işleniyor, bu işleme sonucunda sürücünün ileri, geri, sağa veya sola hareket etmesi sağlanıyor." diye konuştu. "Normalde akülü tekerlekli sandalyeler prizle şarj oluyor. Biz, iki adet 40 vatlık güneş paneli yerleştirdik. Şarj regülatörü sayesinde aynı zamanda güneş enerjisiyle şarj olma veya kapatma butonlarımız var. Bu şekilde aküyü dışarıdayken de güneş altında şarj edebiliyoruz. Kesintisiz kullanılabiliyor." dedi.

Karadenizli Öğrencilerden Görme Engelliler İçin Büyük Hizmet!

Öğrenci Bütçesi İle Geliştirilen Fantasy ERA, Steam'de Yeşil Işık Bekliyor!

Bodrumlu Öğrenciler Projeleri ile Şaşırttılar

YORUMLAR