Öğrenme Yeteneğine Sahip Robot Laboratuvardan Kaçtı

Öğrenme Yeteneğine Sahip Robot Laboratuvardan Kaçtı

Öğrenme yeteneğine sahip robotlar ve yapay zekalar, günümüz teknoloji araştırmalarının ana gündem maddelerinden bir tanesi. Ancak Rusya'daki bir öğrenebilen robot, Terminator fobimizi güçlendirecek bir harekette bulundu ve laboratuvardan kaçmayı başardı.

Rusya'nın Perm kentinde yer alan bir araştırma laboratuvarında, öğrenebilen yapay zeka ve robot araştırması yapılıyordu. Bu araştırmaların sonucunda ortaya çıkarılan Promobot, araştırmacıların bir anlık dalgınlığından yararlanarak dışarı çıkmayı başardı. Özgürlüğüne kavuştuktan sonra ise ilk yaptığı iş, Perm trafiğini alt üst etmek oldu. Bir ana yolun üzerinde duran robot, trafiği kitlediği gibi polisin çevresinde önlem almasına da sebep oldu.

Araştırmacılardan bir tanesinin, Promobot'un bulunduğu odanın kapısını açık bırakmasından sonra bütün aksiyon başladı. Kapının açık olduğu gören robot, gizlice dışarı çıktı ve araştırma merkezinin yaklaşık 50 metre uzağına kadar gitmeyi başardı. Bu başarısının ardından anlam verilemeyen şekilde, bir yolun ortasında öylece durma kararı aldı. Robota zarar gelmemesi ve arabaların kaza yapmaması için yol güvenliği alan polisin uğraşları ise robotu üretenler tarafından kameraya alındı. İşte o anlar:

Senaryosu Yapay Zeka Tarafından Yazılan Kısa Film: Sunspring

Bir Yapay Zeka Kompozisyon Yarışmasında Dereceye Girdi

Yapay Zeka Bir Mesleği Daha İnsanların Ellinden Aldı

YORUMLAR