Okyanus Dibinden Gelen Ürkütücü Sesler Canlı Yayında

Okyanus Dibi Ses

2015 yılından bu yana Monterey Körfezi çevresinde deniz araştırmaları yapan bir grup bilim insanı, çok ilginç bir projenin altına imza attılar.

Körfez sularının yaklaşık 1 kilometre altına mikrofon indirmeyi başaran araştırmacılar, kaydettikleri ürkütücü sesleri YouTube üzerinden canlı yayınlama kararı aldılar.

Gelişen mikrofon ve robot teknolojisiyle birlikte insanoğlu için oldukça yabancı olan çevrelere ulaşma imkanı bulunmuş ve hiç duyulmayan sesler kaydedilmişti. Daha önce sualtında bulunan volkanlardan, kanyonlardan ve batık gemilerden gelen sesleri kayıt altına alan Monterey Bay Quarium Research Institue (MBARI), bu sefer mikrofondan gelen sesleri direkt olarak canlı yayına aktardı.

Deniz kıyısından 18 kilometre açığa ve su yüzeyinden yaklaşık 1 kilometre derine mikrofon indiren araştırmacılar, topladıkları bütün sesleri YouTube üzerinden canlı olarak yayınlama kararı aldılar. Projenin başında bulunan John Ryan ise konu hakkında “Umarım insanlar deniz yaşamının seslerini duymaktan keyif alırlar” diyerek, canlı yayınların insanların ilgisini denizaltı yaşama çekmek için yapıldığını kaydetti. 

Toplanan sesler arasında uzaktan geçen geminin pervanesinden, bir yunus sürüsünün çıkardığı tıkırdama seslerine kadar birçok detay yer aldı. Çoğu zaman derin bir sessizliğin içinden gelen hışırtıdan ibaret olan canlı yayın sırasında, hemen yukarıda yer alan video aracılığıyla izleyebileceğiniz balina sesleri gibi güzellikler de dinlenebildi. Aralıksız olarak devam edecek olan ve ürkütücü seslere konuk olan canlı yayınıysa hemen aşağıdan izleyebilirsiniz: