OLED Ekranların Sonunu Getirecek Yeni Teknoloji, PCOLED

OLED Ekranların Sonunu Getirecek Yeni Teknoloji, PCOLED

Yüksek kaliteli görüntü sunan, TV ve mobil telefonlarda kullanılan OLED teknolojisi yerini daha gelişmiş model olan PCOLED'e bırakmaya hazırlanıyor.

RGB OLED ekranlar bazı TV ve birçok akıllı telefonda kullanılan bir teknoloji. "Organic Light Emitting Diode" tanımlamasının kısaltmışı olan OLED'i biz "organik ışık yayan diyot" olarak biliyoruz. Kodak tarafından geliştirilen OLED daha çok düz ekranlar için kullanılıyor. Normal şartlar altında düşük enerji tüketen, ince ve hafif olmasından dolayı akıllı telefonlarda sık rastladığımız OLED, zamanla parlaklığını yitirdiği için eleştiriliyordu.  

Ancak çok yakın bir gelecekte OLED yerini PCOLED'e bırakacak gibi görünüyor. Geçtiğimiz hafta içinde  OLED ekranların ömrünü 27 kat artıran yeni görüntü teknolojisi PCOLED duyuruldu. PCOLED (Plasmon-Coupled Organic Light Emitting Diode) olarak ifade tanımlanıyor ve bu yeni mimari Organik değil plasma tabanlı bir alt yapı sunuyor. PCOLED üretimini tanıtan Tayvanlı ITRI firması 10×10 ve 15×15 cm boyutlarında iki prototip ekran üretmiş durumda. Tayvanlı ITRI grubu PCOLED teknolojisini geliştirmek için tcari ortaklık arayışına girdi. Çok yakında bu teknolojiyi akıllı telefonlarda görmemiz mümkün olacak gibi görünüyor.

 LG'den Kavisli OLED Televizyonlar

LG İlk Düz Ekran OLED TV'yi Tanıttı

YORUMLAR