OLED Teknolojisi Kuantum Teknolojisi ile Çöpe Atılıyor

OLED Teknolojisi Kuantum Teknolojisi ile Çöpe Atılıyor

Daha OLED televizyonlar piyasada yaygınlaşmadan bu teknolojinin pabucu dama atıldı. Mevcut teknolojide OLED, TV ve akıllı telefonlarda kullanılan en gelişmiş teknolojiydi ve çok az sayıdaki örnekleri piyasada mevcuttu. Ana avantajı renk zenginliği ve enerji tüketimi olan bu teknolojinin bu ana özelliklerini çok daha gelişmiş bir düzeye taşıyacak yeni bir panel teknoloji geliştirildi.

Nonosys ve 3M firmalarının ortaklaşa geliştirdiği bu teknoloji TV, tablet ve akıllı telefonlarda kullanılabilecek. "Kuantum noktaları" adıyla tanıtılan icat nano teknolojiyi kullanıyor. Kuantum noktaları ışık yayan nano parçacıklar anlamına geliyor ve mevcut OLED teknolojisinde ışık yayan ünitelerden çok daha küçük boyuttalar. Bu da daha fazla renk derinliği elde edilmesini sağlıyor ve güç tüketimini önemli derecede azaltıyor. Nano parçacıklar o kadar küçük ki yalnızca 50 atomun yan yana gelmesiyle ortaya çıkan bir boyuta sahipler. Bu insan saçından 10.000 kat daha küçük bir ölçü.

Bu teknolojiyi kullanan görüntü panelleri kullanıldığı cihazları daha ince yapacak, renk çeşitliliği artacak ve cihazların pilleri daha uzun süre dayanacak. Teknoloji test aşamasını aşmış durumda. Ama bir önemli nokta var ki bu teknolojiyi daha da ilgiye değer yapıyor; teknoloji mevcut LCD ve LED panel üretim yollarına uyarlanabiliyor. Bu da kısa zaman içerisinde bu teknolojiyi kullanan panellerin piyasada olabileceğine işaret ediyor.

Bu Cihaz Telefonları 30 Saniyede Şarj Ediyor

YORUMLAR