Ölen Şüphelinin Parmak İziyle Telefonun Kilidini Açtılar

Akıllı Telefon Parmak İzi

ABD’nin Florida eyaletinde bir şüpheli geçen ay polis tarafından öldürülmüştü. Ölen şüphelinin akıllı telefonunda incelemeler yapmak isteyen polisler, telefondaki parmak izi kilidi nedeniyle telefonu açmayı bir türlü başaramadı. Bunun üzerine polisler, ölen şüphelinin parmak izini kullanarak akıllı telefonu açmayı denediler.

Günümüzde bazı akıllı telefonlardaki parmak izi kilitleri, telefonların başkaları tarafından açılmasını oldukça zor hale getiriyor. Bazı soruşturmalarda şüphelinin akıllı telefonunu incelemek isteyen polisler de parmak izi kilitlerinden dolayı zor anlar yaşayabiliyor. Hatta bu gibi durumlarda açılamayan bazı iPhone’lar için, zaman zaman özel kilit kıran sistemler bile oluşturuluyor.

Florida’da yaşanan olayda da şüphelinin ölümünden kısa bir süre sonra dedektifler cenaze evine gitti. Ölen şüphelinin de içinde bulunduğu bir uyuşturucu soruşturması için dedektifler şüphelinin akıllı telefonunu açma girişiminde bulundular. Dedektifler cenaze evinde, ölen şüphelinin parmak izini kullanarak akıllı telefonun kilidini açmayı başardılar.

Polisler, yaptıkları bu işlemin herhangi bir yasayı çiğnemediğini ve bir arama emri gerektirmediğini belirtiyor. Çünkü ABD’de aramalara ilişkin yasalar ölen kişileri kapsamıyor. Ancak ölen şüphelinin ailesi bu durumdan oldukça rahatsız. Ölen süphelinin nişanlısı da polislerin bu uygulaması nedeniyle kendilerini “saygısızlığa uğramış ve ihlal edilmiş hissettiklerini” söyledi.

Olayda geçen akıllı telefon modeli belirtilmezken, akıllı telefon kilidini açabilmek amacıyla polis departmanının ilk kez böyle bir yöntemi denediği belirtildi.