Olimpiyat Komitesinden e-Spora Kötü Haber

Türkiye E Spor Federasyonu

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), e-spor adı verilen bilgisayar oyunu müsabakalarının olimpik spor sayılmasını desteklemediğini açıkladı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi, açıklamasında "Elektronik sporların/elektronik oyunların bir madalya  müsabakası olarak Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmasıyla ilgili tartışmanın yersiz olduğu kanaatine varılmıştır" ifadelerini kullandı.

Ulusal Olimpiyat Komiteleri başkanlarının İsviçre'nin Lozan kentinde gerçekleştirdiği toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, komite üyelerinin, e-spor Oyunlarının Olimpiyat programına alınmasını uygun görmediği belirtildi.

e-spor

Ayrıca açıklamada, "Elektronik sporların/elektronik oyunların bir madalya  müsabakası olarak Olimpiyat Oyunları kapsamına alınmasıyla ilgili tartışmanın  yersiz olduğu kanaatine varılmıştır." ifadesi kullanıldı. IOC'nin şiddet içeren oyunları desteklemediğine vurgu yapılan  açıklamada, "ticari güdülerle faaliyet gösteren oyun sektörünün sporun amatör  değerlerine uymadığı" kaydedildi. IOC, temmuzda e-spor organizatörleri ve oyuncularını dinlediği bir  konferans düzenlemiş, görüşmelerde e-sporların Olimpiyat kapsamına alınması gündeme gelmişti. 

Sizler e-spor müsabakalarının olimpik spordan sayılmaması hakkında ne düşünüyorsunuz? Verilen bu karar yerinde bir karar mı olmuş? E-spor müsabakalarında ileride ne gibi değişiklikler olur ? Yorumlarda görüşlerinizi paylaşmayı unutmayın!