Ölümsüzlüğün Sırrı Bu Yok Edilemeyen Hayvanda Gizli

Ölümsüzlüğün Sırrı Bu Yok Edilemeyen Hayvanda Gizli

Dünya’nın en küçük ve en dayanıklı canlısı tespit edildi. BBC'de yayınlanan bilim ve teknoloji haberine göre "tardigade" ya da Su Ayıları adı verilen bu hayvanlar ölümsüz. Bilim adamları bu hayvancıkların ölümsüzlüğün sırrını taşıdığna inanıyorlar. 

Ölümsüz derken aslında ölüp ölüp tekrar dirilmek gibi bir özelliğe sahipler. Dünyadaki tatlı ya da tuzlu her su damlasının içinde yaşayan Tardigade canlıları kaynayan, radyasyona tabi tutulmuş ya da uzayda kendi başına donmuş halde dolaşan su damlarının içinde bile yaşayabiliyor. -200° dereceye dayanabilen yapısıyla soğuğa son derece dayanıklı olan tardigade canlıları, suyun kaynama noktasının çok üzerinde olan 150° derecede de ölmüyorlar. Bu hayvanın öldü sanıldığı anlarda ise bir damla suya değmesi, tekrar hayata dönmesine sebep oluyor.

İngiltere’de laboratuvar ortamlarında incelemeye alınan bu hayvancığın bünyesinde bulunan DNA destekleyici bir protein hücresi sayesinde bu kadar güçlü olduğu düşünülüyor. Bu protein hücresi hayvancığı bir yorgan gibi kaplıyor ve tüm dış etkenlerden koruyor.

Tardigade hayvancığının ilerleyen zamanlarda insan hücrelerini koruyabilecek sırlar barındırdığını düşünen bilim insanları ölüm, hastalık, yaşlılık ve kanser gibi birçok bilinmeyenin çaresinin bu hayvancıkta olduğunu iddia ediyorlar. 

YORUMLAR