Ölümsüzlük Artık Mümkün!

Ölümsüzlük Artık Mümkün!

Bilim insanları, ölmüş kişileri simülasyonlarıyla tekrardan hayata bağlıyor! Ölmüş kişiye ait ses, yürüyüş, davranışlar, gülüş ve tuhaf tüm davranışların mükemmel bir şekilde kopyalandığı simülasyonla, sevdiğiniz kişi yıllar önce vefat etse de onunla vakit geçirebileceksiniz.

Hollywood'un devasa bütçeli bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz bu yöntem, gerçek oluyor. Ölmüş kişiye ait simülasyonlar, OculusRift benzeri bir aygıtla erişilen, sanal bir ortamda yaşanıyor.

Dijital bir şirket tarafından ölmüş olan kişilere dair veriler toplanıp analiz edilerek bu kişilerin dijital benzerleri yaratıldı. Öyle ki, ölmüş kişiye ait ses, yürüyüş, davranışlar, gülüş ve tuhaf tüm davranışlar neredeyse mükemmel şekilde kopyalandı. Böylece, dijital olarak yeniden doğan eşiniz veya arkadaşınızla vakit geçirmek, günlük rutininizin bir parçası haline gelebilir.

Projenin sahibi olan Muhammed Aurangzeb Ahmad, ölümü devam eden bir tecrübenin kesilmesi olarak nitelendiriyor. Ahmad, "Bu durumu değiştirebiliriz. Ölmüş olan kişilerle artık etkileşimde bulunamasak da bir simülasyon yaratarak kesilmiş olan tecrübeye devam edebiliriz" diyor. Ahmad, bu projenin ilham kaynağının babasının ölümü olduğunu söylüyor.

Ahmad, "Ölen insanların simülasyonlarının yaratılması geride kalanlar için onlarla etkileşime devam etmenin bir yoludur" derken, yaratılan bu teknoloji sayesinde ölmüş olan insanlarla sanki hayattalarmış gibi etkileşime geçilebileceğini belirtiyor.

Akıllı telefonlar, sayısallaştırılmış benlik hareketi ve devasa çevrimiçi veri toplama gibi sistemler, bir kişinin nasıl davrandığına dair güvenilir bilgiler verebilir. Bu veri toplama yöntemleri, ölenlerin simülasyonlarının oluşturulması için temel taşlarından bir tanesi.

Simülasyonlar, yaşam evrenindeki bir sonraki adım olarak düşünülebilir. Ölen kişinin arkasından anıtlar inşa etmek, mezarlıklar yapmak ya da komidinin üzerinde fotoğrafını tutmak. Yas tutmanın birçok farklı yolu var ancak hepsinin ortak noktası ölen kişiyi her daim hatırlamak. Fakat bu yeni teknolojinin vaat ettiği şeyler bambaşka bir boyutta. Sevdiğiniz bir insanla, siz ölene kadar sonsuza dek vedalaşmak zorunda kalmadığınızı düşünün. Kulağa bir hayli ilginç geliyor değil mi?

Ahmad, simülasyonların olasılığı ve yaşanabilirliği hakkında bir tartışmanın başlaması gerektiğini düşünüyor ve ekliyor: "Yakında, canlıyı ölülerden ayıran kalın çizgi o kadar net olmayabilir"

Ölmüş insanların simülasyonlarının yaratılması hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

YORUMLAR