Ön Sipariş Vererek Oyun Satın Almayın, Boşuna Depresyon Yaşamayın

Ön Sipariş Vererek Oyun Satın Almayın, Boşuna Depresyon Yaşamayın

AAA sınıfı oyunların ön sipariş verilerek satın alınması hayal kırıklıkları yaratıyor. Bunun son örneğini Batman Arkham Knight ile yaşadık. Şimdi internette ön sipariş mantığı sorgulanıyor.

PC oyun piyasası Batman Arkham Knight hayal kırıklığı ile sarsıldı. Heyecanla beklenen oyunun başına gelenleri Rocksteady'den Kötü Haber: Batman Arkham Knight'ın PC Satışları Durduruldu haberimizde sizlerle paylaşmıştık. Ön sipariş vererek daha ucuz satın alan kitle şimdi oyunda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için gün sayıyor.

Artık internet üzerinde ise oyunların ön sipariş verilerek alınıp alınmaması sorgulanıyor. Özellikle pazarlaması yoğun olarak yapılan AAA tipi, yüksek kaliteli oyunların yaşadığı tüm sıkıntılar üst üste gelince, bu tartışma bazı önemli noktaları da gün ışığına çıkarıyor.

Bu pazarlama kampanyaları fiyatı yüksek oyunları önceden ucuza, hatta herkesten biraz daha erken oynamamıza olanak tanıyabiliyor. Peki, biz bu oyunları oynayabiliyor muyuz?  Cevap genellikle olumsuz. Assassin’s Creed: Unity, GTA 5, Witcher: Wild Hunt, Halo: 5 gibi oyunlar ön sipariş yüklemelerinden sonra yerlerde süründüler. İnternette alay konusu bile oldular. Üreticiler bundan bir ders almış olabilir mi? Batman Arkham Knight, her hangi bir ders alınmadığının en güzel örneği oldu.

Ön sipariş biraz da bile bile lades gibi 

Bu durum dev yapımcı şirketlerin oyuncuları daha ön sipariş döneminden itibaren büyük bir endişeye sürüklemesine neden oluyor. Batman Arkham Knight bu konuda bardağı taşıran son damla oldu. Ön siparişle verenler ya da tam bedel ödeyenler şimdi oyunun düzeltilerek geri gelmesini bekliyorlar. Üstelik bunun her hangi bir garantisi de yok. Çünkü bu tip oyun hataları zaman içinde yeniden ortaya çıkabiliyor.

Bu konu PC oyun üreticilerinin daha özenli olmalarını gerektirecek şekilde ciddi sonuçlar doğurabilir gibi görünüyor. Bu noktada bir oyunu satın alıp kobay olmaktansa oyunun piyasaya çıktığı andan itibaren piyasada yaşadığı sorunlara odaklanmak bir seçenek olabilir. 

Oyun Performansı Arttırma Programları

YORUMLAR