Önemli Uyarı: Kimlik Bilgilerim Sızdı mı? Diye Sorgulama Yapmayın

Önemli Uyarı: Kimlik Bilgilerim Sızdı mı? Diye Sorgulama Yapmayın

Biliyorsunuz, Türkiye'den 50 milyon yurttaşın kimlik bilgileri internete sızdırıldı. Ancak tehlike burada bitmiyor.  Yeni türeyen "Kimlik bilgilerim sızdı mı" siteleri tehdidi farklı bir boyuta taşıyor.

Türkiye'den yaklaşık 50 milyon kişinin kimlik bilgileri internete sızdırıldı. İlk olarak 'Mernis' isimli bir dosya halinde sızdırılan bilgiler arasında, yurttaşların, TC kimlik numaralarından, adres bilgilerine kadar gizli kalması gereken çok sayıda bilgi yer alıyor. Bu dosya hala torrent sitelerinden indirilebiliyor. 

'Torrent' yoluyla bilgisayara indirilen ve içerisinde kimlik bilgilerinin yer aldığı dosya dün akşam saatlerinden itibaren yerini, ad-soyad ve TC kimlik numaralarının sorgulandığı internet sitelerine bıraktı. Ancak bu siteler büyük bir tehlikenin habercisi. Sosyal medyada 'Kimlik bilgileriniz çalınmış mı?' şeklinde dolaşıma sokulan internet sitelerinde, endişeli vatandaşlardan TC kimlik numarası ile sorgulama yapılması isteniyor. Bu siteler, TC kimlik numarası ile sorgulama yapıldığında kimlik bilgilerinin sızıp sızmadığına doğru yanıt veriliyorlar ancak bu talebin arkasında yeni bir 'kimlik avcılığı' tuzağı olma ihtimali çok yüksek.

Banka hesaplarınız tehlikeye girebiliyor

TC Kimlik numaranızı bu sitelere girerseniz bu sefer sorgulanan kimlik numarasıyla birlikte, kullanılan bilgisayarda kayıtlı banka ve sosyal medya hesapları şifreleri tehlikeye düşüyor. Bu siteler bu bilgilere bilgisayarlarda internete girildiğinde kullanılan "çerezler" vasıtasıyla ulaşmaya çalışabiliyorlar.

Güvenliği nasıl sağlayabiliriz? 

İlk olarak bu taleple size gönderilen hiç bir web sitesine itibar etmeyin. Tarayıcınızıda tuttuğunuz tüm kullanıcı adı ve parolaları mutlak temizleyin. Gizili oturumlar kullanarak internet banka işlemlerinizi yapın. Ya da parola üretme veya saklama uygulamaları kullanın. Böylelikle bilgisayarınızda kişisel hçbir bilgi bulundurmazsınız. 




YORUMLAR