Online Alışveriş Sitelerine 'Güven Damgası' Geliyor!

İnternet Alışverişlerinde Güven Damgası

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde internetten yapılan alışveriş oranlarında büyük bir artış yaşanıyor. İnsanlar internet alışverişlerini artık daha sık tercih ediyor olsa da belli başlı siteler dışında güven konusunda endişeler yaşanabiliyor.

Ticaret Bakanlığı tam da bu sorunu çözmek ve internetten alışverişin güvenli olmadığı algısını azaltmak amacıyla harekete geçti.

Bakanlığın yeni uygulamasına göre online alışveriş siteleri bir teste tabi tutulacak ve testi başarıyla geçen sitelere güven damgası verilecek. Bu sayede kullanıcılar, güven damgasına sahip siteler üzerinden alışveriş yaparken güven konusunda herhangi bir endişe duymayacak.

E-Ticarette güven damgası uygulamasını bu yıl bitmeden başlatacaklarını açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "E-ticarette güven damgası uygulamasına bu ay içerisinde başlıyoruz." diye konuştu. Ayrıca 2018’de ihracat rekoru kırılacağını da söyleyen Pekcan, "İhracatta Kasım’da rekor kırmıştık. Aralık’ta da bunu artırarak 2018’i rekorla kapatacağız." dedi.

Pekcan, yurt dışında 5 merkezde ve 15 sektörde Türk Ticaret Merkezi olduğunu, bu sayıyı 35’e çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.