Önümüzdeki Yıllarda iPhone'lar Tamamen Su Geçirmez Olabilir

iPhone Su Geçirmez Olabilir

Akıllı telefonlarda gördüğümüz suya dayanıklı veya su geçirmez ifadeleri her ne kadar benzer ifadeler olsa da aslında aralarında ciddi bir fark var. Suya dayanıklı ifadesi, bir cihazın su girişine karşı belli bir seviyeye kadar dayanıklı olduğu anlamına gelirken, su geçirmez ifadesi bir cihazın su girişine karşı tamamen dayanıklı olduğu anlamına gelir. Günümüzdeki akıllı telefonların büyük bir çoğunluğu da suya dayanıklı olarak üretiliyor. Ancak kısa süre önce keşfedilen bir patent, Apple’ın akıllı telefonları bu konuda daha da ileriye götürmek istediğine işaret ediyor.

Söz konusu patente göre Apple, iPhone komponentlerini ve bağlantı noktalarını suya dayanıklı hatta tamamen su geçirmez yapma fikri üzerinde duruyor. Patentte, telefondaki şarj portu, USB-C portu ve diğer portların, suyun cihazın içine girmesini ve iç bileşenlere zarar vermesini zorlaştıracak vakumlu sızdırmaz bir konnektöre sahip olacağını belirten ifadeler yer alıyor.

Apple, akıllı telefonların günümüzde giderek daha yaygın ve daha gerekli hale geldiğini, dolayısıyla cihazların artık daha zorlu ortamlarda da kullanıldığını belirtiyor. Apple’a göre bu nedenle telefonların daha da iyi korunması gerekiyor. Bu iyi bir fikir olsa da şimdilik sadece patent aşamasında olduğu için Apple’ın bu fikri gerçeğe dönüştürüp dönüştürmeyeceği bilinmiyor.

Şu anda piyasadaki iPhone XS ve iPhone XS Max’ler IP68 sertifikasına sahip durumda. Bu sertifika, cihazların toza, kire ve kuma karşı dayanıklı olduğu ve 1.5 metre derinliğindeki suda 30 dakikaya kadar dayanabildiği anlamına geliyor. Bu özellik, telefonunuzu yanlışlıkla çok derin olmayan bir suya kısa süreliğine düşürmeniz durumunda faydalı olsa da telefonunuzun daha uzun süreli olarak derin denizde ya da havuzda bulunması için yeterli değil.