OpenOffice Emekliye Ayrılabilir!

OpenOffice Emekliye Ayrılabilir!

Apache Yazılım Vakfı önderliğinde özgür yazılım topluluklarınca geliştirilen ücretsiz ofis yazılımı olan OpenOffice, kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Projeye destek olan gönüllü sayısının azalması nedeniyle oldukça zor günler geçiren proje, son zamanlarda güncelleme almıyor ve güvenlik açıkları nedeniyle sürekli başı ağrıyor. 

Bünyesinde kelime işlemci, hesap tablosu, sunum, çizim, formül ve veritabanı bileşenlerini içeren OpenOffice, IBM Lotus Symphony kodları temel alınarak geliştirilmeye başlanmıştı. IBM Lotus Symphony ise, ilk sürümü 1985'te yayınlanan StarOffice'e dayanıyordu. StarOffice 1985'te Alman StarDivision firması tarafından geliştirilmeye başlandı ve 1999'da StarOffice, Sun Microsystems tarafından satın alınarak Sun firmasının bir ürünü haline geldi. 2010 yılında Sun Microsystems firması, Oracle tarafından satın alınınca, satışın üzerine OpenOffice.org'un kaderi üzerine tartışmalar başladı ve proje bir süre belirsizliğe girdi. O dönemden beri yaşanan belirsizlik bu son kapanma tehlikesiyle tamamen ayyuka çıkmış gibi görünüyor. 

Projenin gönüllü başkan yardımcısı Dennis Hamilton projenin emekliye ayrılma ihtimalinin çok güçlü olduğunu dile getiriyor. Zira bu durum projeye destek olan gönüllü sayısının azalması nedeniyle meydana geldi. Şimdi ise Hamilton, projeyi devam ettiren altı gönüllü geliştiricinin, güvenlik açıklarını gidermeye yönelik yeterli kaynaklara bile sahip olamadığını söylüyor. 

OpenOffice geçtiğimiz yıl 29 milyonu aşkın indirmeye ulaşmıştı. Enseyi çok karartmamak gerekse de, bu kez açık kaynak kodlu yazılımın geleceği gerçek anlamda tehlikede.

Uygulama Geliştiriciler, Apple App Store Mağazasında Büyük Değişikliğe Hazır Olun

Microsoft, OneNote'a Matematik Problemi Çözme Özelliği Ekledi

YORUMLAR