Opera 31 Yayınlandı, Artık Yüzde 70 Daha Hızlı ve Windows 10 Desteğine Sahip

Opera 31 Yayınlandı, Artık Yüzde 70 Daha Hızlı ve Windows 10 Desteğine Sahip

Opera web tarayıcısının geçtiğimiz senelerde kendi tarayıcı motorunu iptal edip de Chromium’a geçmesiyle birlikte bambaşka bir ivme yakaladığı ortada. Chromium’un gücünü kullanan Opera artık Opera 31 olarak anılıyor ve bu sürümle birlikte kullanıcıların kesinlikle beğeneceklerine inandığım bazı yenilikler geliyor. Popüler web tarayıcıları arasındaki yerini başarıyla korumaya devam eden Opera’nın 31. sürümüne hemen bir göz atalım.

Tarayıcının bu sürümünün en dikkat çeken yanı, Windows 10 ile tamamen uyumlu olması. Böylece açılma, gezinme, kapatma gibi işlemlerin hiç birinde hiç bir hatayla karşılaşmak mümkün değil. Windows 10’a geçen kullanıcıların bazı programlarda sorunlar yaşamalarına rağmen anlaşılan o ki Opera kullanıcılarına böyle kötü bir deneyimden kaçınabilmeleri için gerekli fırsatı sunmuş. Eğer vakit kaybetmeden Windows 10’a geçen kullanıcılardan biriyseniz Opera 31’i de kesinlikle edinmeniz gerekiyor.

Bu sürümün bir diğer dikkat çekici yanı ise yüzde 70’e varan hızlanma. Opera 31’in kendinden önceki versiyonlara göre sahip olduğu bu yüksek hız, programın açılma ve kapanma seanslarını ideal bir hale getirmiş ve özellikle klasik sabit diskler kullananların adeta bir SSD kullanır gibi yüksek performansı yakalamaları sağlanmış. Tabii ki genel olarak sekmelerde gezinme gibi işlemler esnasında da bu hızın farkını hissedeceksiniz.

Güvenlik ve hata güncellemeleri de bu sürümle birlikte gelen ancak kullanıcıların dikkatini çekmeyecek değişiklikler arasında yer alıyorlar. Özellikle internet sitelerinde yer alan zararlı yazılım ve açıklara karşı daha kuvvetli hale gelen Opera, bilgisayarınız üzerindeki risklerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

Opera Software tarafından yapılan diğer açıklamaları kısaca listelemek gerekirse;

  • Daha iyi senkronizasyon
  • Daha güzel ve çekici görünen arayüz
  • Yeni keşif menüsü

Fakat bu sürümün de Windows 10’un varsayılan tarayıcı ayarlama sorununa çare olmadığını ve manuel olarak tarayıcıyı ayarlamak gerektiğini unutmayın. Opera 31’i indirmek için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz.

YORUMLAR