Opera 53 Yayınlandı, Hemen İndirin

Opera şirketinin web taracıyısı olan Opera'nın bir süredir betada olan yeni sürümü Opera 53, tüm kullanıcılarla paylaşıldı. Yeni Opera 53 küçük bir güncelleme olmasına rağmen Mac kullanıcıları için bazı tasarımsal yenilikleri barındırıyor.

En yeni Chromium 66 açık kaynaklı web tarayıcısına dayanan Opera 53'te Mac işletim sistemi üzerinde çok sayıda sekme açıldığında, sekmelerin nasıl görüntülendiğine ilişkin optimizasyon bulunuyor. Ayrıca adres çubuğunun rengine de belirginlik katan Opera'nın yeni sürümünde genel olarak tasarıma ağırlık verildiğini belirtmek gerekiyor.

Mac kullanıcıları için yapılan yeni güncellemede, eğer ekrana sığmayacak kadar sekme açılırsa bu sekmelerin yalnızca küçük resimleri görüntülenecek. Yalnızca sayfada açık olan sekmenin açıklaması gösterilecekken aynı zamanda farklı bir sekmeye geçerseniz onun hakkında daha fazla detayı gözlemleyebileceksiniz. Yani üst kısımdaki sekmelerde tasarımsal bir kolaylık sunmak isteyen Opera, bu güncellemeyi Mac sürümü için yapmış durumda.

Bunun dışındaki bir diğer yenilik ise adres çubuğu üzerinde yapılmış. Keskinleştirilmiş ve canlı renklerin kullanılacağı adres çubuğunda çeşitli hata düzeltmeleri de bulunduğunu söylemek gerekiyor. Ayrıca konu hakkında Opera masaüstünde yetkili olan Krystian Kolondra, "Bugün, Opera 53'ü betadan kararlı duruma geçiriyoruz. Bu yapı, sekmelerin ve adres çubuğunun görünümünü değiştiriyor." ifadesini kullandı.

En güncel Opera'yı indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.