Opera VPN Android İçin Kapandı

Android dünyasının en beğenilen VPN sistemlerinden olan ve bir hayli fazla kullanıcıya erişim sağlayan Opera VPN, bugünden itibaren hizmet vermeyecek. Eski Opera kullanıcıları ise yine bir VPN sistemi ürünü olan SurfEasy'de çeşitli indirimler kazanacak.

Kısa bir süre önce VPN sistemi olarak SurfEasy'yi satın alan ve kendi Opera VPN'siyle birlikte işleten Opera, artık kendi VPN ürününü sunmayacak. Bunun yerine kullanıcıların SurfEasy ile devam edebileceklerini açıklayan şirket, normalde 11 dolar olan paralı üyeliğin kısa bir süreliğine 5 dolara kadar düşürüleceğini dile getirdi. Bu Premium üyelik sayesinde hem reklamlar engellenmiş olacak hem de VPN sistemi sürekli açık kalacak. Opera'nın 2015 yılında bünyesine kattığı SurfEasy'nin de belirli bir kitleye hitap ettiğini hatırlatmak gerekiyor.

Ayrıca Opera tarafından yapılan son açıklamada, tüm VPN hizmetlerinin şirketten ayrıldığı ifade edildi. Yani bundan sonra Android veya Windows için VPN sistemi sunmayacak olan Opera, bu hizmetlerin son bulacağını aslında Ocak ayından beri söylüyordu. Hatırlarsanız ki Ocak ayında Opera VPN Play Store'dan kaldırılmış ve tekrardan yüklenmişti. Bunun yalnızca bir hatadan ibaret olduğunu söyleyen Opera en sonunda ise açıklama yapma gereğinde bulundu. "Opera VPN’in artık Opera Yazılımı’nın parçası olmayan SurfEasy’ye ait bir uygulamadır" diyen şirket, artık kendi VPN hizmetini sunmayacağını açıklamış oldu.

İlk yorumlara göre kullanıcıların hoşuna gitmeyen bu duruma, kullanıcıların zamanla alışacağı düşünülüyor. Ancak Opera şirketinin de neden böyle bir karar aldığı hala belirsizliğini koruyor. Peki ya siz Opera VPN'nin kapatılmasını doğru buluyor musunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşın.