Opera'dan Chrome'a Sataşan Microsoft'a İbretlik Ayar

Opera'dan Chrome'a Sataşan Microsoft'a İbretlik Ayar

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Microsoft, internet tarayıcısı sektöründeki en büyük rakibi Google Chrome'u üzecek testlerle karşımıza çıkmış, dünyanın en yaygın olarak kullanılan internet tarayıcısı olan Chrome'u yerden yere vurmuştu. Microsoft, Windows 10 ile birlikte Internet Explorer'ın kötü şöhretinden kurtulabilmek için bu emektar internet tarayıcısını emekliye ayırmış ve Microsoft Edge'i kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Fakat Edge tarayıcı Windows 10'un varsayılan tarayıcısı olsa da Microsoft, Chrome'un bileğini bükememişti. Anlaşılan o ki Microsoft halen dersini almamıştı ve Chrome'a farklı noktalardan saldırmayı tercih etmişti. İşte bu nedenle Microsoft geçtiğimiz günlerde Chrome'u ve Microsoft Edge'i pil ömrü anlamında karşılaştıran test sonuçlarını yayınlamıştı. Bu sonuçlarda Microsoft Edge'in Chrome'a göre daha yüksek pil ömrü sunudğu görülüyordu.

Microsoft'un bu test sonuçlarını yayınlayıp Chrome'u pataklayarak köşesine ağlamaya göndermesinin ardından kavgaya Opera da dahil oldu ve kimin patron olduğunu göstermek amacıyla kendi test sonuçlarını yayınladı. Bu test sonuçlarına göre Opera'nın güç tasarruf moduna sahip internet tarayıcısının 39.0.2248.0 sürüm numarasına sahip geliştirici versiyonu Microsoft Edge'e göre yüzde 20 daha fazla pil ömrü sunuyor:

Bu verilere göz atıldığında Opera'nın Microsoft Edge'i adeta azdiği görülebiliyor.

Opera Güç Tasarrufu Modu Ne Derece Etkili

Daha önceden Opera, güç tasarruf modunun verimliliğini bize anlatan bir video yayınlamıştı ve güç tasarruf modu aktif Opera tarayıcı kullanılan bir bilgisayarlar aktif olmayan Opera tarayıcı kullanan bir bilgisayarı karşılaştırmıştı:

Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız Opera'nın bu özelliği gerçekten de tarayıcınızı değiştirmenize sebep olabilir:

Opera Windows 10 Mobile İçin Reklam Engelleme Özelliğini Aktif Etti

YORUMLAR