Oppo'nun da Benchmark Testlerinde Hile Yaptığı Ortaya Çıktı

Oppo Benchmark Testlerinde Hile 1

Akıllı telefon üreticilerinin birçoğu son dönemde Benchmark testlerinde yaptıkları hilelerle gündeme geliyordu. Çinli akıllı telefon üreticisi Oppo da bu firmalar arasında yerini aldı. Bu durum üzerine hemen harekete geçen UL Benchmarks, Oppo'nun Find X and F7 modelleri üzerinde yaptığı testler sonucunda bu modelleri 3DMark listelerinden kaldırdı.

Her iki cihazda da testler sırasında işlemci performanslarının yapay olarak artırıldığı ortaya çıktı. Oppo da oyunlar ve 3D Benchmark testleri gibi yüksek performans gerektiren durumlar için yükseltmeler yaptığını kabul etti ancak işlemlerin bildirilmesi için birkaç saniyede bir ekrana dokunulması durumunda uygulamaların tam kapasitede çalışacağını iddia etti.

UL ise Oppo’nun bu gerekçelerini reddetti. Ekibe göre, Oppo’nun Benchmark listelerinde adının yer almasını istediği fakat ekstra işlemci gücü için herhangi bir çaba sarf etmek istemediği apaçık ortada. Ekip ayrıca, Oppo’nun belirttiği ekrana dokunma yaklaşımının, uygulamalara eşit yaklaşılması durumunda efektif bir çözüm olamayacağını söyledi. Çünkü ekibe göre böyle bir durumda istikrarlı sonuçlar elde edilemez.

Oppo Benchmark Testlerinde Hile 3

Oppo, sistemi geliştirmeyi ve günlük uygulamalar ile kullanıcıların istediği uygulamalar arasındaki talepleri ayırt etmeyi planlıyordu. Oppo değişebileceği yönünde sinyaller de verdi ancak hile yapmayı durduracağı konusunda kesin olarak söz vermedi.

HTC, Huawei, Samsung ve diğer tanıdık firmaların da daha önce hile yaptığına şahit olmuştuk. Tüm bu hile davranışlarının arkasında aslında bir sürü psikolojisi yatıyor. Hile yapan her firma kendisini, "hile yapmak zorundayız çünkü diğerleri de hile yapıyor" diyerek savunuyor. UL’nin müdahaleleri belki firmaları bu davranışlarından vazgeçirmek için tam olarak yeterli olmayabilir ancak onların gerçeklikten uzak bazı hareketlerini gözler önüne sererek boşa çıkarabilir.