Oppo Saf Android Deneyimini Kullanıcılara Sunuyor

Oppo Saf Android Deneyimini Kullanıcılara Sunuyor

Oppo son yıllarda uzakdoğu pazarının en tercih edilen akıllı telefon üreticileri arasında yer alıyor ve genellikle çok ince tasarımları ile öne çıkmayı başarıyor. Ancak şirketin şimdiye dek batı dünyasında çok fazla ses getirememesi elbette yönetimin de canını sıkıyor. Anlaşılan o ki bu sorunun üstesinden gelmek için çaba gösteren Oppo, artık kullanıcılara saf yani üretici yazılımları ile dolu olmayan bir Android işletim sistemi sunmanın da yolunu açmış durumda.

Şimdilik sadece Android Lollipop için yayınlanan yeni opsiyonel güncelleme, Oppo Find 7 ve Find 7a akıllı telefonlarda aktif hale getirilebiliyor ve Oppo'nun kendi Android'i olan ColorOS'u saf Android ile değiştiriyor. Böylece işletim sistemi içerisine sonradan eklenmiş sadece kamera uygulaması, ses uygulaması ve el hareketlerini algılayan bir uygulama bulunuyor. Project Spectrum olarak adlandırılan bu yeni projenin temel amacı, doğudaki özelleştirilmiş işletim sistemi talebine tam tersi şekilde olan batıdaki bozulmamış işletim sistemi algısını satışları arttırmak için kullanmak.

Bu yeni işletim sistemine katılmak için maalesef sıfırdan saf Android barındıran cihazlar satın alınamayacak ancak kullanıcılar isterlerse işletim sistemi içerisinden bunu seçerek cihazlarını istedikleri şekilde, üretici uygulamalarını barındırmadan kullanabilecekler. Özellikle Samsung gibi neredeyse sınırsız sayıda üretici uygulamasını cihazlarına dolduran üreticiler için bunu oldukça sıkı bir rekabet yaratacağını da söyleyebilirim.

Önümüzdeki günlerde özellikle ABD'de daha geniş pazar payı kazanmak isteyen Oppo'nun aynı şeyi Android Marshmallow için de gerçekleştirebileceği ve bir süre sonra direkt olarak saf Android barındıran cihazları satışa sunacağı da söylentiler arasında. Şimdilik geri kalan ülkelerde ne zaman ne gibi stratejilerin uygulanacağı konusunda daha fazla bilgi bulunmuyor.

Aşağıda Project Spectrum'a dair yayınlanan tanıtım videosunu da görebilirsiniz.

YORUMLAR