Organ Bağışçısından Geçen Kanserli Hücreler 2 Kişiyi Öldürdü

organ-nakli-kanser

Organ nakli sırasında hastalıkların bağışçıdan organ nakledilen kişilere geçtiği biliniyordu; ancak bugüne kadar kanserli hücrelerin organ nakli yoluyla başka insanlara geçip yayılması çok az görülmüştü. Almanya’da yaşanan organ nakli olayındaysa hücreler tam dört kişiye birden yayıldı.

American Journal of Transplantation dergisinde yer alan raporda, “olağandışı durum” olarak tanımlanan organ bağışı olayında, yaşamını yitiren bir kadından alınan organların nakledildiği dört kişide meme kanserine yol açtığı söylendi. Yapılan araştırmalardan sonra kanserli hücrelerin nakledilen organlar yoluyla yayıldığı anlaşıldı.

2007 yılında, 53 yaşındaki organ bağışçısı kalp krizi sebebiyle hayatını yitirmişti. Herhangi bir sağlık sorunu olmadığı bilinen kadının vücudunda yapılan testlerdeyse sorun tespit edilmemişti. Test sonuçlarının temiz çıkmasıyla birlikte kadının böbrekleri, akciğeri, karaciğeri ve kalbi, dört farklı hastaya nakledilmişti. Kalp nakli yapılan hasta, nakilden bağımsız olarak başka sebeplerle hayatını kaybederken, diğer hastalar sorunsuz şekilde hayatlarına devam etmişlerdi.

Yaklaşık 16 ay sonra akciğer nakli olan kadın, göğsündeki yumrular sebebiyle hastaneye başvurdu. Yapılan tetkikler sonrasında kadının göğüs kanseri olduğu anlaşılırken, kanserli hücrelerden alınan örnekleri araştıran doktorlar, kanser hücrelerindeki DNA’ların hastaya ait olmadığını ve nakledilen organla vücuda geldiğini tespit ettiler. İşin üzücü tarafıysa göğüs kanseri olduğu anlaşılan kadın, başkasının organı sebebiyle vücuduna giren hücreler sebebiyle kanser teşhisinin konulmasından sadece 1 yıl sonra hayata gözlerini yumdu.

Diğer hastalara haber verildi

Yaşayan diğer üç hastaya haber veren doktorlar, akciğer nakli yapılan kadının göğüs kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini, benzer bir durumun organ nakledilen diğer kişilerin başına da gelebileceğini söylediler. Bunun üzerine test yaptıran diğer hastaların test sonuçlarıysa negatif çıktı.

Yine de 2011 yılına gelindiğinde, karaciğer nakliden hastanın göğüs kanserine yakalandığı ortaya çıktı. Radyasyon tedavisinden korktuğu için tıbbi yardım almaktan sakınan hasta, yeterli tedaviyi görmemesi sebebiyle 2014 yılında aramızdan ayrıldı.

Böbrek nakliden 32 yaşındaki erkekte de göğüs kanseri görülmesi üzerine harekete geçen doktorlar, kanserli hücreler daha fazla yayılmadan nakledilen böbreği 2011'de vücuttan çıkardılar. Hastanın bağışıklık sistemini kısıtlayan ilaçları bırakması ve kemoterapi almasının ardından ise vücudunda kanserli hücre kalmadı.

2 kişi kanserden öldü

Bekledikleri organı bulmanın mutluluğuyla yaşarken ansızın kansere yakalandığını öğrenen iki talihsiz insan kanser sebebiyle ölürlerken, bir tanesi de son anda hayata dönmeyi başardı. Tamamen sağlıklı bir vücuttan alınan organlar sonucunda böylesine bir sorun yaşanması birçok hastayı korkuturken, raporun yazarlarından Dr. Lewis Teperman, başka organ nakillerinde aynı problemin yaşanma olasılığının oldukça düşük olduğunu belirtti.