Ortaköy Reina Saldırısını Sosyal Medyada Övenlere Soruşturma Başlatıldı

Ortaköy Reina Saldırısını Sosyal Medyada Övenlere Soruşturma Başlatıldı

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ortaköy'de ünlü gece kulübüne düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısı sonrası sosyal medyada saldırıyı öven, "Oh olsun..." ya da "İyi Oldu" şeklinde paylaşımlarda bulunan kişiler hakkında "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlattı.

Haber yayına hazırlanırken 20 kadar sosyal medya hesabının mercek altına alındığı bildiriliyordu. Bu sayının artabileceği ve hesap sahiplerinin gözaltına alınabileceği belirtiliyor.  

Şüphelileri bulmak için tarama yapacaklar

Savcılığın, konuyla ile ilgili İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğüne talimat yazdığı ortaya çıktı. Savcılığın talimatı üzerine çalışma sonucunda belirlenecek paylaşımların sahipleri bulunmaya çalışılacak. Bir kısmı sahte isim veya takma adlarla oluşturulan hesaplardan yapılan paylaşımlarla ilgili şüphelileri bulmak için çeşitli taramalar yapılacak.

Aynı konuya ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca da saldırının ardından sosyal medyadaki paylaşımlar üzerine "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılama" suçlarından resen soruşturma başlatmıştı.

Başbakan ve Adalet Bakanı'ndan Çok Önemli Sosyal Medya Uyarısı

Sosyal Medyada Teröre Destek Suçundan Kaç Kişinin Tutuklandığı Açıklandı

YORUMLAR