Ortalığı Kasıp Kavuran Fidye Yazılımı Jigsaw'a Karşı Önemli Uyarı!

Ortalığı Kasıp Kavuran Fidye Yazılımı Jigsaw'a Karşı Önemli Uyarı!

Siber güvenlik yazılım şirketi Comodo, internette salgına dönüşme eğilimi gösteren fidye yazılımlarına karşı atağa geçti.

Comodo Başkan Yardımcısı Phillip Hallam-Baker, fidye yazılımlarının yaygınlaşmasında bitcoin ve taklitlerinin etkin olduğuna dikkat çekti. Baker, "Bu tip hizmetler kapanmadıkça salgın devam edecektir" dedi.

"Fidye yazılımları her yerde" başlıklı bir makale yayınlayan Comodo Başkan Yardımcısı, fidye yazılımlarının arkasındaki bilimsel mantığı mercek altına almış. Baker yazısında, fidye yazılımlarının neredeyse tüm hackerların kazanç sağlayabileceği bir çalışma modeli olduğunu ifade ediyor. Herhangi bir şirketin bilgisayar sistemine kötü amaçlı bir yazılım gönderen fidyeci hackerların parayı bitcoin yoluyla almayı tercih ettiklerini anlatırken, bu hizmetlerin durdurulmasının fidye yazılımlarının yayılmasını durdurabileceğini savunuyor.

Fidye yazılımlarına kaç para kaptırıldı

Baker makalesinde, Amerikan Federal Araştırma Bürosu’nun  (FBI) fidye yazılımlarıyla ilgili çarpıcı belirlemeleri de dikkat çekiyor. FBI’a göre ABD şirketleri geçen yıl içerisinde 25 milyon dolar fidye ödemiş. 2016 yılının sonunda bu rakamın 200 milyon dolardan fazla olabileceğini ifade eden FBI yetkilileri, fidye yazılımları ile mücadele etmek için internet güvenliğini herkesin önemsemesi gerektiği hakkında bültenler yayılıyor.

En tehlikeli fidye yazılımı hangisi?

Baker makalesinde, internette büyük tehlike yaratan fidye yazılımlarının başında Jigsaw isimli “ransomware’in” geldiğine de dikkat çekmiş. Jigsaw, fidye ödenene kadar bilgisayarlardan saat başı birer birer değil, biner biner dosya siliyor. Comodo Antivirüs Laboratuvarları ekibi de Jigsaw zararlısının sisteme girdikten sonra dosyaları şifrelemeye başladığını ve sonrasında da 24 saat içinde 150 dolar değerinde ödeme istendiğine dair bir fidye notu göndermeye başladığına dikkat çekiyor.

Fidye yazılımlarına karşı ne yapmak gerekiyor?

Baker bu tip kendini yenileyebilen tehditlere karşı seçilecek olan koruma paketlerinin yeni ortaya çıkan tehditlere karşı koyabilmesi gerektiğini ifade ediyor. Kullanılan yazılımların bilinen veya bilinmeyen ya da söz konusu tehditlerin kaynağı olan dosyaları tanıyabilmesinin en önemli özelliği olması gerektiğini savunuyor. Baker makalesinde, bilinmeyen dosyaları baştan güvenilmez olarak sınıflandırabilen ve güvenli olduğu belirlenene kadar bunları servise sunmayan yazılımların tercih edilmesini önemle salık veriyor. 

Android Telefonların Güvenliği Comodo Savungan'a Emanet

Comodo'nun Yeni, Güçlü ve Ücretsiz Antivirüs Çözümü Comodo Cloud Antivirus Yayınlandı!

YORUMLAR