Örümceklerden Esinlenen Gezegenin En Çevik Robotları, Arthrobotlar

Örümceklerden Esinlenen Gezegenin En Çevik Robotları, Arthrobotlar

Örümceklerden yola çıkan Harvard Üniversitesi araştırmacıları, diğer robotların ulaşamadığı yerlere tırmanabilecek ‘arthrobot’lar geliştirdi.

Harvard’ın resmi Youtube hesabından paylaşılan yeni robotların tanıtım videosunu izlemeden önce uyarayım: örümcek fobisi olanlar izlemesin!

 

George White ve Alex Nemiroski isimli iki araştırmacı, daha çevik robotlar yapmak için çıktıkları yolda, böcek ve örümceklerden esinlendiler. Gezegen üzerindeki en hızlı, geleneksel robotların yapamayacağı fiziksel manevraları yapabilen ve çeşitli nesnelere tırmanabilen arthrobotlar, afet sonrası enkaz alanlarının taranması gibi durumlarda kullanabilecek.

Robot teknolojisinde daha önce de sık sık esin kaynağı olan örümcekler, en son Intel'in hareket aktarabilen yonga teknolojisi tanıtım demosunda da kullanılmıştı. Mayın temizleyecek kaplumbağa robotlarından sonra, enkaz arayacak örümcek robotlar. İnsanoğlunun elinin yetmediği her köşeye ulaşacak ve yeni nesil robotların tek adresinin hayvanlar alemi olacağını kanıtlayacak gibi görünüyorlar.

Toyota, Felçli Hastaların Yeniden Yürümesi İçin Robot Bacak Yaptı

Üç Boyutlu Çıktılar Kullanarak İnşaat Yapabilen Robot Geliştirildi

YORUMLAR