OS X 10.11 El Capitan Final Sürümü Çıktı, İndirin!

OS X 10.11 El Capitan Final Sürümü Çıktı, İndirin!

Apple’ın dünya genelinde Mac kullanıcılarına ücretsiz açtığı en yeni işletim sistemi OS X 10.11 El Capitan, herkese açık olarak indirilmeye sunuldu. Golden master sürümünden önce sekiz geliştirici betasını gören işletim sistemi final sürümüyle karşımızda.

Sekiz Betadan Sonra, Nihayet!

Adını Yosemite Ulusal Parkı’nda bulunan kaya formasyonundan alan Mac işletim sistemi OS X 10.11 El Capitan’ın final sürümünden önceki sürüm başka bir deyişle tamamlanmış haline oldukça yaklaşılmış sürümü olan Golden Master, 9 Eylül’de kullanıcılara açılmıştı. En yeni Mac işletim sistemini deneyimlemek isteyen sabırsız kullanıcılar bilgisayarlarına indirip göz atmışlardı. Aradan fazla geçmeden işletim sisteminin final sürümü yayınlandı.

Yosemite Kurulu Tüm MAC'lerle Uyumlu:

iMac (2007 ortası veya daha yeni), MacBook Air (2008 sonu veya dahi), MacBook (Alüminyum, 2008 sonu veya 2009 başı veya daha yeni), Mac mini (2009 başı veya daha yeni), Macbook Pro (2007 ortası/sonu veya daha yeni) modellerinden birine, kısacası hali hazırda Yosemite'yi kullanan tüm kullanıcıların Mac Mağazası üzerinden ücretsiz olarak indirip yükleyebilecekleri (kurulum için 6GB boş alan gerekiyor) OS X 10.11 El Capitan güncellemesinde daha çok kullanıcı deneyimi ve performansa odaklanıldığını görüyoruz. OS X Yosemite’de görülen eksiklikler giderilmiş te diyebiliriz.

Yosemite'nin Tamamlanmış Sürümü:

OS X El Capitan’da göze çarpan yenilikler arasında; Mission Control için yeni Split View (Bölünmüş Ekran) seçeneği sayesinde iki uygulamanın yan yana tam ekran çalıştırabilmesi, geliştirilen Spotlight araması ve Safari tarayıcıda siteleri sabitleyebilme ve evrensel sessize alma butonu, Mail uygulamasında yeni iOS stili akıllı öneriler gibi birkaç yeni uygulama özelliği, üçüncü parti fotoğraf düzenleme eklentileri için destek sunulması, yeni özellikler kazanan Notlar uygulaması, toplu taşıma tarifleri içeren Haritalar uygulaması yer almakta.

YORUMLAR