OS X El Capitan Bu Akşam Kullanıma Sunuluyor

OS X El Capitan Bu Akşam Kullanıma Sunuluyor

Apple'ın masaüstü işletim sisteminin yeni versiyonu olan OS X El Capitan, bu akşamdan itibaren tamamen ücretsiz olarak sunulacak.

Mac kullanıcıları, bu yeni işletim sistemi yayınlandıktan sonra diledikleri zaman güncellemeyi gerçekleştirebilecekler. Peki Mac kullanıcılarının merakla beklediği bu versiyon ne gibi güncellemeleri ve yenilikleri beraberinde getiriyor?

Güncellemeyle birlikte dikkatleri görsel değişimler ve kullanım deneyimi geliştirmeleri çekiyor. Bunlar arasında kullanımın önemli bir ayağını oluşturan pencere yönetim mekanizması ve yerleşik uygulamaların konumlandırması yer alıyor. Artık uygulamalar arasında geçiş yapma, PDF dosyaları açma, gelen maillere göz atma ve yanıtlama gibi işlemleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliyoruz.

Apple'ın bu yeni işletim sistemiyle daha çok gündelik işlerin daha kolay gerçekleştirilebilmesini amaçladığını söyleyebiliriz. Elbette El Capitan sadece görsel olarak değil performans olarak da öncülerinden çok daha iyi. Genel anlamda daha rafine bir deneyim sunacağını söylemek hata olmaz.

Split View özelliği ile El Capitan, kullanıcılarına iki farklı uygulamayı iki ayrı pencerede aynı anda görüntülememize olanak sağlıyor. SplitView, aynı anda iki uygulama üzerinde çalışan kullanıcıların işini epey bir kolaylaştırıyor.

Diğer bir dikkat çeken özellik olan Mission Control ise Mac'imizde o anda açık olan tüm işlemleri kontrol edebilmemize yardım ediyor. Spotlight araması da güncellemeden payını alıyor. Artık belirli zamanda yaptığımız işleri, projeleri dokümanları direkt olarak Spolight ile bulabiliyoruz. Örneğin 'xx tarihte xx kişisinin gönderdiği mail' şeklinde arama yapabiliyoruz. Bu da uzun zaman önce işlem yaptığımız belgeleri daha kolay bulabilmemize imkan veriyor.

El Capitan'ın sunduğu özellikler bunlarla sınırlı değil. PDF, video ve fotoğraf dosyalarıyla çok daha hızlı çalışabiliyor ve bu formatları notlarımızın içerisine sürükleyerek notları daha bilgilendirici kılabiliyoruz.

iOS 9'un WiFi Asistanı Aslında Masum Değil

YORUMLAR