OS X, iOS ve Linux'un Windows'tan Daha Fazla Güvenlik Açığı Var

OS X, iOS ve Linux'un Windows'tan Daha Fazla Güvenlik Açığı Var

Burada yazacağımız bilgiler bir ezberi bozacak. Ancak Windows'un iOS, OS X ve Linux’dan daha güvenli olduğu resmiyet kazandı. Yapılan bir araştırma Windows'u en az risk taşıyan işletim sistemi kategorisine aldı. Tüm siber saldırıların hedef aldığı ve felaketlerin yaşanmasının an meselesi olacağı iddia edilen Windows, hep güvenliksiz bir işletim sistemi olarak tanımlandı, aşağılandı. Ancak yapılan bir araştırma bunun hiç de öyle olmadığını açığa çıkardı.

Amerikan Ulusal Hassasiyet Veri tabanı  (National Vulnerability Database) verileri, Windows'u temize çıkarıyor. Amerikan Ulusal Hassasiyet Veri tabanı, işletim sistemlerinin açıklarını hesaplayan ve ne kadar fazla saldırıya maruz kalabileceklerini ölçümleyen bir organizasyon. 2014 yılında yaptığı bir araştırma iOS, OS X ve Linux’un Windows’dan çok daha fazla açığı olduğunu ve en çok güvenlik sorunu barındıran işletim sistemleri olduklarını resmen açıkladı.

Çok küçük bir örnek verilecek olursa; raporda Windows 8.1 işletim sisteminin 36 hassas açığı olduğu saptanmış. Windows 8 ve 7’de de bu rakam değişmiyor. OS X işletim sisteminin ise 147 açığı tespit edilmiş. 

İşte karşılaştırmalı tablo:

Mac Kullanıcıları; Hemen Yedekleme Yapın!

Windows 10 Biyometrik Güvenlik Sistemleri Kullanacak

2014 Yılının Dudak Uçuklatan Güvenlik Açıkları

YORUMLAR