OS X Yosemite WWDC 2014'te Tanıtıldı

OS X Yosemite WWDC 2014'te Tanıtıldı

Apple, San Francisco Moscone Center’da düzenlediği geleneksel geliştirici konferansı WWDC’de Mac OS X’in yeni sürümünü tanıttı. Yeniden tasarlanan arayüzün yanı sıra büyük değişiklikler içeren yeni OS X, Yosemite adını taşıyor.

Apple’ın masaüstü işletim sistemi Mac OS X’in 10. Sürümünün WWDC 2014’te tanıtılacağını kesinlik kazanmıştı. San Francisco’da düzenlenen etkinlikte ilk gösterilen de Apple’ın yeni nesil masaüstü işletim sistemi OS X Yosemite oldu. İsmini Kaliforniya’daki Ulusal Park’tan alan yeni OS X, bugünden itibaren geliştiricilerin beğenisine sunulacak. Son kullanıcılar içinse bu yaz yayınlanması bekleniyor. Geliştirici olmayan ancak meraklı kullanıcılar da bu yaz açılacak beta sürüm için buradan kayıt yaptırabilecek. OS X Yosemite de Mavericks gibi tüm kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak.

İlk kez iOS 7’de gördüğümüz düz (flat) tasarımın hakim olduğu oldukça sade kullanıcı arayüzü ile gelen OS X Yosemite, Apple’ın yazılım müdürü Craig Federighi tarafından tanıtıldı. Yeniden tasarlanan işletim sisteminde parlak renkler ve yeni simgeler dikkat çekiyor. Finder ve Dock’a yarı saydam görünüme kavuşurken, menüler için koyu mod seçeneğinin eklendiğini görüyoruz. Bildirim Merkezi’nde artık iOS’takine benzer, o günün tüm etkinliklerinin gösterildiği Bugün (Today) bölümü yer alıyor. Geliştiriciler OS X için geliştirdikleri uygulamaların bir parçası olarak Bildirim Merkezi widget’ları sunabilecek. 

Yeni OS X Yosemite Mac’lerin iOS cihazlar ile daha fazla etkileşime geçmesine izin veriyor. iPhone’unuza bir arama geldiğinde kimin aradığını Mac’inizden görebilecek ve doğrudan masaüstü bilgisayarınızdan çağrıyı cevaplayabileceksiniz. Yani bilgisayarınızı bir hoparlörlü telefon olarak kullanabileceksiniz. Mac ve iOS cihazlarınız arasında kolaylıkla geçiş yapabilmenizi sağlayan Devamlılık (Continuity) özelliğini de sahip olan işletim sistemininde Spotlight araması da iyileştirildi. Ekranın ortasında açılır pencere şeklinde görünecek ve kişi bilgileri, harita bilgileri de gösterilecek.

Apple, Yosemite ile birlikte iOS cihazlar ile Windows bilgisayarlar arasında dosya paylaşımını mümkün kılan yeni iCloud Drive özelliğini duyurdu. Yeni bulut servisin Dropbox gibi popüler servislerle rekabet edecek düzeyde olduğu belirtildi. Eleştiri yağmuruna tutulan Mail uygulamasında da iyileştirme söz konusu. Yeni Mail Drop servisi kullanıcılara 5GB boyutunda dosyaları gönderme izni verecek.

Büyük yenilikler içeren yeni OS X sürümü Yosemite’nin sonbaharda ücretsiz olarak tüm kullanıcılara sunulacağı hatırlatalım.

iPhone'larınızı Daha Hızlı Şarj Etmenin Yolları

iPhone'unuzu başkalarından nasıl koruyabilirsiniz?

YORUMLAR