Oscar’ı Alması Muhtemel Roma, Netflix’te Yayına Girdi

Netflix, Oscarlık Filmi Roma'yı Kullanıcıların Beğenisine Sundu

Dijital yayın sektörünün lideri Netflix, yerlere göklere sığdırılamayan orijinal filmi Roma’yı bugün itibarıyla abonelerinin beğenisine sundu. 

Sinema endüstrisinin en prestijli organizasyonu Oscar Ödülleri, bu yıl 91’inci kez sahiplerini bulacak. Adayların açıklanmasına bir aydan fazla bir süre kala, en iyi film kategorisinde boy gösterecek adaylar üzerine bahisler açıldı.

Eleştirmenler tarafından hazırlanan tahmin listelerinde, Peter Farrelly’nin Toronto’da seyirci ödülünü kazanan filmi Green Book, ünlü aktör Bradley Cooper’ın ilk yönetmenlik denemesi A Star Is Born ve Damien Chazelle’nin Ryan Gosling’li yeni harikası First Man gibi birçok iddialı yapım yer alıyor.

Fakat en iyi film kategorisinde yarışması beklenen adaylar arasında dikkat çeken bir yapım daha bulunuyor. O da, birçok eleştirmence "yılın filmi" olarak gösterilen Netflix imzalı Roma.

Geçtiğimiz yıl The Shape of Water’ın Venedik Film Festivali'nde kazandığı Altın Aslan ödülüne layık görülen Roma, Oscar’da tepeye oynayacak filmlerden bir tanesi olarak gösteriliyor, fakat tek soru(n): akademinin Netflix’i kabullenip kabullenmeyeceği.

Yönetmen koltuğunda usta sinemacı Alfonso Cuaron’un oturduğu film, Meksiko’nun 1970’lerdeki siyasi kargaşa ortamında ev hayatının ve toplumsal hiyerarşinin canlı, duygusal bir portresini sunuyor.

Roma’nın oyuncu kadrosunda, Marina de Tavira, Daniela Demesa ve Marco Graf gibi latin sinemasının başarılı isimleri yer alıyor. 

 91. Oscar Ödülleri 24 Şubat 2019’da düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.