Otizm Yaşayan Bireyler Dünyayı Nasıl Algılıyorlar, 360° VR Video İle Örneklendirildi

Otizm Yaşayan Bireyler Dünyayı Nasıl Algılıyorlar, 360° VR Video İle Örneklendirildi

Çok genç yaşlarda ortaya çıkan otizm, yaşamı olumsuz etkileyen gelişimsel bir bozukluk olarak tanımlanıyor. Otizmli bireyler dünyayı son derece farklı algılıyorlar ve bambaşka tamamen içlerine dönük bir evrende yaşıyorlar.

Otizmli bireyler sosyal etkileşim ve iletişimde oldukça zorlanabiliyorlar. Otizm genellikle son drece genç yaşlarda teşhis ediliyor. Doğal olarak bir çocuğun tüm yaşamını ömrü boyunca etkiliyor. Otizm bireylerde konuşulan dilin gecikmesi, göz teması ve yüz ifadelerinin bir anlam taşımaması ya da çok farklı olması, paylaşımlarda isteksizlik gibi semptomlarla ortaya çıkıyor. Otizme neyin sebep olduğu tam olarak bilinemiyor. Ancak birden fazla sebebe bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Bilim insanları otizmin tek bir nedenle olmadığını, birden çok etkenin bir araya gelmesiyle meydana gelen oldukça karmaşık bir durum olduğuna dikkat çekiyorlar.

Otizmli bir bireyin dünyası

Durum böyle olunca, otizm yaşayan bireylerin dünyayı ve çevrelerini algılamalar son derece farklı oluyor. Onlar bizim bildiğimiz, hissettiğimiz ve adına gerçek hayat dediğimiz gündelik evrenin çok dışında yaşıyorlar. Bambaşka duygularla daha duyarlı ve kırılgan olabiliyorlar. Bizim gündelik bulduğumuz pek çok etken, otizmli bireyler için kabusa dönüşebiliyor. Fazla aydınlık, fazla karanlık, sesler ve gürültüler onlar tarafında son derece rahatsızlık verici bulunabiliyor

Merkezi İngiltere’de bulunan The National Autistic Society otizmli bireylerin dünyasını daha kolay algılayabilmemiz için bir VR çalışması yaptı. iOS 6.0/Android 4.4 cihazlardan başlayarak kullanaılabilen TMI adındaki bu çalışma bize otizmi anlayabilmemiz için son derece etkileyici bir örnek teşkil ediyor . TMI çalışması Too Much Information (Gereğinden Fazla Bilgi) olarak da adlandırılıyor TMI hayatını normal olarak sürdürebilen milyonlarca insanı, otizmli bireylerin dünyayı nasıl algıladığıyla ilgili olarak aydınlatıyor. TMI bize normal gelen her bir sesin, ışığın, ekonun ya da görüntünün otizmli bireyler tarafından farklı değerlendirilmeye çalışıldığını ve bu kadar fazla bilginin ayrıştırılmaya çalışılmasının ne kadar zor olabileceğini gösteriyor. 

Samsung Otizmli Çocuklara Yardım İçin Özel Tablet Dağıtacak

Beynimizin Kapasitesi Kaç Gigabayt Dersiniz?

YORUMLAR