Otizmli Çocuklara Özel Yerli Yapım Uygulama: Otsimo

Otizmli Çocuklara Özel Yerli Yapım Uygulama: Otsimo

Türk uygulama geliştiricisi Zafer Elcik tarafından tasarlanan uygulama, Otsimo, Otizmli çocukların gelişimine katkı sağlamak, devlet okullarına gitmelerine yardım etmek ve ailelerine zaman yaratmak için tasarlanmış harika bir uygulama.

Kurucusu Elcik Otsimo’nun hikayesini resmi internet sitesi üzerinden, “Birgün kardeşimin okuyamamasına rağmen, konuşamamasına rağmen akıllı telefonumla oynadığını gördüm. Dahası kardeşim eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamazken, akıllı cihazlarla 50-60 dakika ilgilendiğini görünce ona bir tablet almaya karar verdim. Ancak şimdi daha büyük bir sorunumuz vardı. Otizmli çocuklar için geliştirilen eğitim uygulaması yoktu ve diğer çocuklar için olan oyunlar otizmlilere zor geliyordu. ODTÜ'den sınıf arkadaşım Sercan'la beraber otizm eğitimini herkese ulaştırmak ve otizm eğitimini herkes tarafından ulaşılabilir yapmak için Otsimo'yu kurduk.” şeklinde özetliyor.

Aile ve çocuğun aynı uygulama üzerinden ulaşabildiği, Otsimo Aile ve Otsimo Çocuk, çocuğun takibini kolaylaştırıyor ve aileye rapor veriyor. Uygulamalı Davranış Analizi (ABA) tekniği ile tasarlanmış oyunları içeren uygulama, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarca ücretsiz indirilebiliyor.

Türk Bilim İnsanları Otizmin Tedavisinde Çağ Atlatacak Keşfi Yaptılar

Efsanevi Yerli Oyunumuz Mount & Blade, E-Spor Arenasına Giriş Yapıyor

YORUMLAR