Otomatik Pilotlu Tesla, Park Halindeki Bir Polis Aracına Çarptı

Tesla Laguna Beach Kazası 1

Tesla, son dönemlerde otomotik pilot modunda kullanılan Tesla otomobillerinin karıştığı kazalarla sık sık gündeme gelmişti. Kazalardan sonra Tesla'nın otomatik pilot özelliğinin güvenilirliğiyle ilgili tartışmalar da alevlenmişti. ABD’de dün yaşanan kazayla birlikte otomatik pilot kazalarına bir yenisi daha eklenmiş oldu.

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde Laguna Beach bölgesinde yaşanan kazada, Tesla Model S aracını otomatik pilotta kullanan bir kadın, park halindeki bir polis aracına çarptı. İki araçta da maddi hasarın oluştuğu kazada, şans eseri herhangi bir can kaybı olmadı. Tesla sürücüsü ise hafif şekilde yaralandı. Kaza sırasında polis aracının park halinde olması ve polislerin araçta olmaması olası bir can kaybını engelledi. Kaza sırasında Tesla Model S sürücüsünün ne yaptığı henüz açıklanmazken, yaşanan kazayla ilgili teknik incelemeler devam ediyor.

Tesla Laguna Beach Kazası 2  

Tesla Model S, otomatik pilot modunda çeşitli ses ve görsel efektlerle kullanıcıları uyararak tehlikelere dikkat çekiyor. Bu nedenle sürücünün ellerinin direksiyonda ve hamle yapmaya hazır halde olmasının önemli olduğu belirtiliyor. Tesla zaman zaman yaptığı açıklamalarda, otomatik pilot özelliğinin sürücünün sorumluluklarını tamamen ortadan kaldırmadığına dikkat çekiyordu. Otomatik pilot özelliğinin tüm kazaları engellemeyeceğine dikkat çeken yetkililer, sürücülerin ellerinin sürekli direksiyonda olması gerektiğini söylüyor.

Tesla geçtiğimiz Mart ayında, direksiyon sorunu nedeniyle Nisan 2016'dan önce üretilen 123 bin Model S aracı geri çağırdığını açıklamıştı. Geri çağırma sebebi olarak, soğuk hava koşullarında tuzlanan yollardaki kalsiyum ve magnezyumun, Model S araçların direksiyon civata dişlerinde aşınmaya neden olduğu açıklanmıştı. Bu durum nedeniyle düşük hızlarda sürüşün zorlaşabileceği ve park anında sürücünün zorlanabileceği söylenmişti.