Otomobil Üreticileri Apple ve Google Elektrikli Arabalarına Karşı Birleşiyor

Otomobil Üreticileri Apple ve Google Elektrikli Arabalarına Karşı Birleşiyor

Otomobil üreticileri Google ve Apple gibi teknoloji devlerinin sanayide aktif bir görev almalarını hiç istemiyorlar. Otomotiv devleri teknolojik şirketlerin elektrikli ve sürücüsüz ara teknolojilerini kullanarak üretime rakip olmalarından son derece rahatsızlar.

Bu sebepten dolayı kendi üretim bantlarında Google ve Apple gibi teknoloji şirketlerine rakip olacak ürünler geliştiriyorlar. Bu durumun en canlı örneğini bu hafta yapılan Paris Motor Show’da geleceğin elektrikli ve sürücüsüz otomobilleri olarak tanıtılan BMW, Volvo, Volkswagen, Skoda, Mercedes, Nissan marka araçlar özellikleri açısından pazarı Google ve Apple’a bırakmaya hiç te niyetli olmadıklarını gösteriyor.

Otomotiv ortakları olarak da adlandırılan Audi, BMW ve Mercedes-Benz, Avrupa ve küresel hedefine yerleştirdiği sürücüsüz arabalar hedefinde teknoloji şirketlerinin piyasayı bulandırmasını istemiyorlar. Bundan dolayı araçların teknolojik özelliklerini ve sürüş teknik detaylarını son derece farklı geliştiriyorlar. Neredeyse 100 yıldır araba üreten otomotiv şirketleri, sonuç olarak henüz çiçeği burnunda teknoloji devlerinden çok daha fazla “otomotiv” biliyorlar.

Bu tecrübeleri onları pazarda yenilmez kılmaya yetecek mi henüz bilmiyoruz. Ancak otomobil üreticileri Google ve Apple gibi elektrikli araba yapmaya soyunmuş teknoloji şirketlerine pabuç bırakacağa hiç benzemiyorlar. Bu arada her ne kadar devler bu rekabeti istemese de Fiat-Chrysler'ın Google'a elektrikli ve sürcüsüz araba yapımında destek verdiğini de unutmayalım. 

Apple'ın Elektrikli Araba Tasarımı Sızdırıldı: Aracın Adı iMove Olabilir

Volkswagen I.D, En Uzun Menzilli Elektrikli Araç

Nissan Düşüncelerinizi Okuyabilen Bir Elektrikli Araba Geliştirdi

Audi Elektrikli Araba Yarışında Tesla’yı Ezmek İstiyor

YORUMLAR