Otomotiv Sektörünün Dev İsimlerinden Blockchain Ortaklığı

Otomotiv Sektörünün Dev İsimlerinden Blockchain Ortaklığı

Ford, BMW, General Motors ve Renault, son dönemde birçok endüstriye entegre olan Blockchain teknolojisi için bir araya geldi.

Otomotiv sektörünün dört dev ismi; BMW, General Motors, Ford ve Renault, Blockchain girişimini uygulamaya odaklanan MOBI-Mobility Open Blockchain Initiative'e dahil oldu. 

30 aşkın kurucusunun arasında, Bosch, IBM, IOTA ve Fetch.ai gibi birbirinden önemli markaların yer aldığı girişim, Blockchain teknolojisinin adaptasyonunu hızlandırarak, herkes tarafından erişilebilir olmasını istiyor.

blockchain teknolojisi

Otomotiv endüstrisindeki büyük markaları bir araya getiren bu konsorsiyum, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin araç alımlarında ve taşımacıkta etkin hale getirilmesini hedefliyor.

Taşımacılık sektöründeki ödeme işlemlerinden fiyatlandırmaya, veri takibinden tedarik zincirinin kontrolüne kadar birçok aşamada etkin bir şekilde kullanılacak olan Blockchain teknolojisi, otomobil üreticilerini, tedarikçilerini ve müşterileri tek bir ekosistemde birleştirecek.

"Blockchain teknolojisi otomotiv endüstrisinde, tüketicilerin satın alma, sigortalama ve kullanma alışkanlıklarını yeniden tanımlayacak" diyen MOBI CEO'su Chris Bellinger, toplumların yararına olan bu teknolojinin adaptasyonunun hızlandırılması için çalışacaklarını söyledi. 

Dijital varlık yatırımcısı BKCM şirketinin kurucusu ve CEO'su Brian Kelly ise MOBI'nın sağladığı veri gücüne dikkat çekti. "MOBI, tüketicilere verileri üzerindeki mahremiyet hakkının kontrolünü sağlıyor" ifadelerini kullanan Kelly, otomotiv sektöründeki markaların bu yöndeki çabalarının ilginç olduğunu belirtti.

Otomotiv endüstrisinin Blockchain teknolojisine yönelik ilgisi yeni değil. Japon devi Toyota, otomobil üreticileri arasındaki verilerin paylaşımı için mülkiyet hakkını oluşturmak amacıyla, Blockchain sistemiyle çalışan proof-of-concept (kavram kanıtlama) girişimi BigChainDB firmasına destek verdiğini açıklamıştı.