Otomotiv Sektörünün En Çok Kazanan CEO’ları Belli Oldu

Otomotiv Sektörünün En Çok Kazanan CEO’ları Belli Oldu

Otomotiv sektörünün en çok kazanan CEO’ları belli oldu. İşte o isimler ve dudak uçuklatan kazançları!

Gelişen teknolojiyle birlikte otomotiv endüstrisi de diğer tüm sektörler gibi başka bir boyuta evriliyor. Bu değişime direnmeyip ayak uyduranlar ise kazanan tarafta yerlerini alacak.

Volvo, Opel, Volkswagen ve Toyota gibi önemli markalar, kaynaklarının önemli bir kısmını elektrikli otomobil üretimine kaydırmaya başladı. Hatta Volvo, geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamada, 2019 yılından itibaren sadece hibrit ve elektrikli modeller üreteceğini duyurdu. Benzer şekilde Japon devi Toyota da, 2025 yılına kadar bütün otomobil modellerinin tamamen elektrikli veya hibrit versiyonunu üretmeyi planlıyor.

Peki, bu büyük dönüşümün katalizör görevini hangi firma üstleniyor dersiniz? Tabii ki Tesla. Elon Musk’ın şirketi, şu anda dünyanın en fazla elektrikli otomobil üreten şirketi konumunda. Hatta Tesla’nın namı uzaya bile ulaşmış durumda!

Yukarda saydığım şirketlerin yol haritasına elbette CEO koltuğunda oturan isimler karar veriyor. Peki, otomotiv dünyasının en çok kazanan CEO’larının kimler olduğunu hiç merak ettiniz mi? İşte bu dev markaları yöneten isimlerin dudak uçuklatan yıllık maaşları.

General Motors CEO’su Mary Barra: 21.96 Milyon Dolar

General Motors CEO’su Mary Barra

Ford Motor Company CEO’su James Hackett: 16.7 Milyon Dolar 

Ford Motor Company CEO’su James Hackett

Daimler Benz CEO’su Dieter Zetsche: 9.8 Milyon Dolar 

Daimler Benz CEO’su Dieter Zetsche

BMW CEO’su Harald Krüger: 9.5 Milyon Dolar 

BMW CEO’su Harald Krüger

Hyundai CEO’su Chung Mong-koo: 4 Milyon Dolar 

Hyundai CEO’su Chung Mong-koo

Tesla CEO’su Elon Musk: 2.6 Milyar Dolar

Tesla CEO’su Elon Musk