Otonom Araç Lazerleri Kameraları Kullanılmaz Hale Getiriyor

aeye lidar otonom

Kullanıcı elektroniği fuarına katılan mühendislerden bir tanesi, otonom araçlarda kullanılan lazer sisteminden gelen lazer sebebiyle kamerasının bozulduğunu iddia etti.

Otonom araçlar, sensörler ve sensörleri kontrol eden yazılımlar sayesinde kendi kendilerine gidebiliyor, çevrelerindeki algılayabiliyor ve buna benzer birçok görevi yerine getirebiliyorlar. Tüm bunların yapılması için arabalara yerleştirilen sensörler ise LiDAR adı verilen bir tür lazer sistemi kullanıyorlar ve arabalara bilgi sağlıyorlar. Sürekli olarak aktif olan ve çevreye lazer saçan LiDAR’lar konusunda hiç akla gelmeyecek bir problem ise CES fuarında yaşandı.

AEyeInc tarafından otonom araçlarda kullanılmak üzere geliştirilen bir lazer sisteminin tanıtımı sırasında kamerasıyla çevreyi kaydetmeye başlayan Jit Ray Chowdhury isimli bir mühendis, gösteri sonrasında videoları kontrol ederken, kamerasının bozulduğunu anladı. Kameranın ortasından mor bir çözginin geçtiğini gören mühendis, bozulmanın AeyeInc tarafından geliştirilen lazerden gelen ışınlar sebebiyle olduğunu tespit etti.

Otonom araç lazerinin yaklaşık 2000 dolar (11 bin TL) civarında olan kamerasını bozduğunu görev mühendis, kamerasında yaşanan problemi ve lazerin geldiği yeri göstermek için hemen aşağıdaki fotoğrafları paylaşırken, bozulma anına dair kaydıysa yukarıda videoyla merak edenlere ulaştırdı.