Otonom Taksiler Dubai Caddelerine Çıkıyor

Otonom Taksiler Dubai Caddelerine Çıkıyor

Dubai Yol ve Ulaşım Dairesi (RTA), tüketici elektroniği fuarı Gitex 2018 kapsamında otonom taksi hizmetini ilk kez tanıttı.

Geleceğin anahtar ulaşım araçlarından biri olarak gösterilen otonom taksiler, günden güne hayatımızdaki ağırlığını artırıyor. Tesla, Uber ve Waymo gibi dev şirketlerin önderlik ettiği bu endüstri, son dönemin en gözde yatırım alanlarından birisi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Dubai’de yol ve ulaşım hizmetlerinden sorumlu olan RTA, Gitex 2018 fuarında sürücüsüz taksilerini ilk kez tanıttı. Lansman ile birlikte otonom taksi servisinin test sürüşlerine de start verildi.

otonom taksi dubai

Otonom taksiler, önümüzdeki üç ay boyunca şehrin belirli bölgelerinde hizmet verecek. Araçlar, mevcut ulaşım sistemlerinin bittiği noktadan sinemaya, alışveriş merkezine ya da evlerine ulaşmak isteyen yolcular tarafından kullanılacak. Böylelikle sürücüsüz taksilerin, halihazırdaki ulaşım ağına entegrasyonu sağlanacak.

RTA, otomobillerin saatte yaklaşık 35 kilometre hızla gideceğini ve ön koltukta bir güvenlik sürücünün yer alacağını açıkladı. Mercedes-Benz marka araçların dört bir yanında çeşitli sensör ve kameralar bulunuyor. Ayrıca otonom taksilerin LIDAR sistemine sahip olduklarını da not düşelim.

Son dönemde birçok inovatif projeye imza atan Dubai, geçtiğimiz yıl da dünyanın ilk uçan taksisini test etmişti.