Otopark Yönetmeliği Resmi Gazete'de Yayınlandı: İşte Gelen Zorunluklar

Otopark yönetmeliği nedir? Otopark yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.

otopark-yonetmeligi-resmi-gazete-yayinlandi

Otopark yönetmeliği ile ilgili tüm detayları bir araya getirdik. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Otopark yönetmeliği nedir? Gelin hep beraber detaylara göz atalım.

Otopark Yönetmeliği Nedir?

Yeni Otopark Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Aktarılan bilgilere göre, Zorunlu otopark adedi 20 ve üzerincd olan, yeni yapılacak binalarda otopark alanının yüzde 5’i elektrikli araçlara ayrılacak. Ayrıca elektrikli araçlar için şarj ünitesi de zorunlu olacak.

Yeni yapılacak bölge otoparkları ile alışveriş merkezlerinde, alanın %10'unun elektrikli araçlara ayrılacağı ve yine şarj ünitesinin zorunlu olacağı açıklandı.

Konutlarda bahçelere açık ve kapalı otopark alanı yaratma hakkı getirildi. Konutun bulunduğu parselin otopark gereksinimi, bahçe niteliğini ortadan kaldırılmadan, zemin altında inşaat yapılarak karşılanacak.

Binalarda 80 metrekare altı her 3 daire için 1 adet, 80 metrekare ile 120 metrekare arası her 2 daire için 1 adet, 180 metrekare her daire 1 adet, 180 metrekare üstü her daire için ise 2 adet otopark alanı oluşturulmasına karar verildi.

Türkiye'de İlk: Ankara Büyükşehir Belediyesi Elektrikli Otobüs Üretti
Otomobil

Türkiye'de İlk: Ankara Büyükşehir Belediyesi Elektrikli Otobüs Üretti

Ankara Büyükşehir Belediyesi elektrikli otobüs ürettiğini duyurdu. Ankara Büyükşehir Belediyesi, ASKİ'ye ait İnsan Kaynakları ve Lojistik Hizmetleri veren BELKA A.

Otopark yönetmeliği ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Hemen aşağıda yer alan yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizlerle ve diğer okurlarımız ile paylaşmayı unutmayın!

2. El Otomobil Fiyatlarının Ne Kadar Düştüğü Açıklanmıştı

Geçtiğimiz günlerde 2. el otomobil fiyatlarının ne kadar düştüğü ile ilgili açıklama gelmişti. sahibinden.com’un Şubat ayı verilerine göre ilk defa Aralık 2020’de düşüş gösteren satılık otomobil ilan fiyatları, Şubat ayında da düşmeye devam etti. Böylece Aralık ayından bu yana ilan fiyatları %3’e yakın düştü. Şubat ayının bir diğer öne çıkan başlığı ise daha genç otomobillerin ilan sayısındaki artış oldu.

Şubat ayının en çok ilan verilen vasıta kategorisi Otomobil olurken Minivan & Panelvan, Arazi/ SUV & Pick-up, Ticari Araçlar ve Motosiklet, Otomobil ilanlarını takip etti. Marka & Model sıralamasında ilk iki Renault – Clio ile Volkswagen – Passat olurken Opel – Astra bir üst sıraya yükseldi ve sıralama Renault – Megane ve Ford - Focus ile devam etti. Şubat ayında en çok ilanı verilen Arazi/ SUV & Pick-up markası ise yine Nissan oldu.

sahibinden.com’un Şubat verilerine göre en çok beyaz, siyah, gri, gümüş gri ve kırmızı renkli, yakıt türü dizel olan otomobil ilanları verildi. Geçtiğimiz aya göre en çok ilanı verilen otomobiller bir yaş daha gençleşti ve liderlik 2016 model otomobil ilanlarının oldu.

YORUMLAR